Quantcast
Channel: Hőszigetelő rendszerek, szigetelések, vakolatok, festékek Blog
Viewing all 238 articles
Browse latest View live

Az EPS hőszigetelő, azaz az expandált polisztirol hab

$
0
0
Az energiakérdést illetően a legfontosabb szempontok közé tartozik a takarékosság és az megtermelt energia teljeskörű felhasználása. Nem elég csak megtermelni a kívánt hőt, de azt a lehető legjobban fel is kell használni és meg is kell tartani.
Nem is meglepő, hogy épp ezért is egyre elterjedtebb a hőszigetelés, és egyre több, sőt már minden egyes modernnek nevezett házon, megfigyelhető a hőszigetelés. eps polisztirol hőszigetelő
Ennek számtalan módja van, és talán a legelterjedtebb közé tartozik az EPS hőszigetelő megoldás, azaz az expandált polisztirol hab.
E cikkünkben e hőszigetelő anyagra fogunk koncentrálni, bemutatva magát a hőszigetelőt és tulajdonságait is egyaránt.
De mi is az az expandált polisztirol hab, hogyan is készül, és miért alkalmazzák annyian?
Az expandált, hőre lágyuló, cellás szerkezetű polisztirol keményhab egy roppant kiemelkedő előnyökkel rendelkező hőszigetelő anyag. Elsősorban beltéri díszlécek gyártásához használják, ám más megoldási opciókat is garantálhat.
Változatosságához az is hozzájárul, hogy nem csak táblában, de tömbben is egyaránt kapható.
Közismert, és napjainkban már így ismerik leginkább, hungarocell, míg egyéb elnevezései közé tartozik a nikecell, a stiropor, a styropor, és a polistirol is.
Fontos kiemelni, hogy az expandált polisztirol hab hőszigetelő táblák ragaszthatóak flexibilis polisztirol ragasztó segítségével is.
A gyártás során különböző keménységű polisztirol tömböket állítanak elő a felhasználás függyényében:
  • EPS-H30 a legpuhább polisztirol csak belsőtérben használható válaszfalba és tetőtérben használatos
  • EPS-H80 a legismertebb  és legtöbbet használt típus, homlokzati szigeteléshez használják
  • EPS-H100 lépésálló polisztirol aljzatokba, födémekbe ajánlott
  • EPS-H150 extra kemény lépésálló polisztirol ipari célokra (kérjen árajánlatot)
  • EPS-H200 extrém kemény polisztirol iparicélokra nagy terheléseknek kitett felületek alá (kérjen árajánlatot)

Az EPS-t illetően mindenképp érdemes tudni a gyártását is, hiszt talán ebben rejlik a hatékonysága.
Az lapanyaga a vegyi lapanyaggyártók által előállított kemény fehér gyöngy, ami hőre lágyuló polimerizált sztirol és pentán, valamint égéskésleltető adalék.
Előhabosítás alatt a gőzzel hőkezelt gyöngyöcskék megpuhulnak és a hőmérsékletnövekedés hatására a pentán gázzá alakulva nagyobbá teszi azokat. A mintegy 10-szeresére duzzadó gyöngyszemcsén belül, apró cellák alakulnak ki.
Az így képződő előhabosított gyöngy 3-6 mm átmérőjű.
Amikor a hőkezelés megszűnik, a gyöngyök kérge megkeményedik és a hajtóanyag a lehűlés következtében összehúzódik.
A nyomáskiegyenlítődés folytán a kemény héjú gömbbe levegő diffundál és így a térfogat körülbelül 97%-ban levegő lesz.
EPS polisztirol
Pihentetés során a gyöngyök kihűlnek, leadják a gőzölés során felvett nedvességet, majd újabb hőkezeléssel történik a tömbösítés.
Zárt formában újabb gőzölésnek teszik ki az előhabosított polisztirol gyöngyöt.
Az újabb kiterjeszkedés során a zárt forma adta keretek között, korlátozott térfogat-növekedésre lesz csak képes.
A zárt helyen a kiterjeszkedés energiája folytán a szemcsék összepréselődnek, összehegednek.
A kész tömböket pihentetik - a tömbösítésnél keletkező belső feszültségek levezetődése miatt - majd elektromosan fűtött fémszállal kerül méretre vágásra.
Az EPS kb. +80 Celsius fok feletti hőmérsékleten olvad. Az izzószálas hungarocellvágó vágás során gyakorlatilag elpárologtatja az anyagot.


A hőszigetelés komoly tervezést igényel

$
0
0
Kétségtelen, hogy hőszigetelés manapság már egyre elterjedtebb, és szinte már kötelező. Ezzel számtalan előnyt garantálhatunk számunkra, melyek közül kiemelkedik az energiatakarékosság. Ám mielőtt belevágunk a beruházásba, érdemes elgondolkodni azon, hogy pontosan mire is vágyunk és mit szeretnénk elérni a hőszigeteléssel.

Abban az esetben, ha csak felújítunk és a házunkon különösebb szerkezeti módosításokat nem szeretnénk végezni, akkor ne is gondolkozzunk 'passzív ház' kategóriában, mert rengeteg kidobott pénz lesz a vége.
Mindenegyes lépés előtt komolyan át kell fontolni a lehetőségeket. Az sem mindegy milyen anyagot akarunk szigetelni.
Más típusú és vastagságú hőszigetelés kell a vasbetonra, mészhomok téglára, ytong-ra, régi tipusú tömör vagy lyukacsos téglára.
kőzetgyapot hőszigetelés
Azt hogy milyen vastagságú hőszigetelést használunk a szigetelendő anyagon kívül a szabvány és a pénztárcánk határozza meg.
Ezen kívül másnak is hatalmas szerep jut. Nem szabad például elfelejteni, hogy  a hőszigetelő lapok csak a költség egy részét képezik. A dübelek olyan hőhídmentes (általában műanyag) 'tiplik', amiket a homlokzatba fúrnak és ezzel is erősítik a szerkezetet.
Ezek azok a csavarok, amik a homlokzathoz stabilan odafogják az EPS lapokat, hogy aztán se a szél, se az idő, sem pedig gravitáció ne tehessen bennük kárt)
Az üvegszövet háló, a ragasztó és a vakolat ára akkor is ugyanannyi lesz, ha öt, tíz vagy tizenöt cm-es szigetelést választunk.
Ha már a hőszigetelés mellett döntünk, akkor valamit mindenképp érdemes észben tartani. Minimum tíz cm szigetelésben gondolkozzunk. Ha ezt nem tudjuk megfizetni, inkább spóroljunk, várjunk, mert akciók mindig lesznek, de ha már egyszer felrakattuk a szigetelést, nem tudunk egyszerűen 'fejleszteni', mert vagy lebontjuk az egészet és újra rakjuk, vagy még egy réteget húzunk a már meglévő elé, de ez a néhány esetben nem kivitelezhető.
Az egész procedúra pedig minimum kétszeres költségekkel jár, nem beszélve az elfecsérelt időről és energiáról.
Érthetővé válik hát, hogy a hőszigetelés komoly előkészületekkel és tervezéssel jár. Bárhogy is döntünk, mindig azt tartsuk szem előtt, hogy a legjobbat hozzuk ki a legkevesebből. Ha ez nem oldható meg, akkor érdemes várni a legjobb lehetőségre.

A tető és az ablakok szigetelése

$
0
0
Nem vitás, hogy a hőszigetelés a legbiztosabb módja annak, hogy az ember az energiatakarékosság útjára lépjen. tetőszigetelése
Ám azt mindenképp szem előtt kell tartani, hogy ez egy elég komplex feladat, ami nem csak abból áll, hogy a falakat szigeteljük.
Minden esetben szükség van egy alapos tető és ablak szigetelésre is.

Ennek oka, hogy az épületek hővesztesége a szigetelés meglététől, illetve állapotától függően meglehetősen eltérő lehet.
Például a hőveszteség 30–40%-a a falakon keresztül, 20–30%- a tetőn keresztül, míg 15–25%-a az ablakokon át történik.
Egyértelmű, hogy a falak nagyon fontosak, de a tetőt és az ablakot sem szabad elhanyagolni. Ebben a cikkben erre a kettőre koncentrálunk.
Amint azt említettük, a tető akár a hőveszteség 30 százalékáért is felelős lehet, így energiatakarékossági szempontból kiemelten fontos a megfelelő szigetelés beépítése. knauf üveggyapot
A tetőtérben általában üveggyapotot vagy kőzetgyapotot használnak.
A szigetelés vastagsága itt a homlokzati átlag kilenc centiméternél jóval vastagabb, átlagosan huszonnégy centiméter.
A szigetelés egy részét általában a szarufák között helyezik el, majd ez alá még egy réteget helyeznek el.
Ezt a második, alsó réteget célszerű egybefüggően felhelyezni, mivel a szigetelőanyag idővel összezsugorodhat, az illesztéseknél rések keletkezhetnek, ami hőhidak kialakulásához vezet.
A szarufák között átlagosan tizenöt, alattuk pedig öt centiméter vastagságú szigetelőanyag kerül felhelyezésre.
Aluplast ablak
Most lássuk, hogy miként érvényesül az ablakok hőszigetelése. Amint említettük, az ablakok általában az épületek hőveszteségének tekintélyes részéért felelősek, ezért már a legkorábbi időkben igyekeztek növelni a hőszigetelő tulajdonságaikat.
A legkezdetlegesebb megoldás a szimpla ablak helyett a kétrétegű, pallótokos és kapcsolt gerébtokos ablak, ahol a két ablakszárny közti levegő biztosítja a hőszigetelést.
Az energiaválság után, a '70-es években kezdtek elterjedni a kétrétegű, majd az évtized végén a háromrétegű ablaküvegek.
Manapság már nem elsősorban a rétegek számának növelése a cél.
A modern hőszigetelő üvegek gyártásánál levegő helyett nemesgázzal vagy vákuummal töltik ki az üvegtáblák közti hézagot, ami nagymértékben, akár 20%-kal is csökkentheti a hőáteresztési képességet.

A hőszigeteléssel pént takaríthat meg. A megtérülés nyílvánvaló

$
0
0
Mai világukban már nem is épül olyan ház, amelyiknél nincs tervben a hőszigetelés. Ez a profi megoldás az energiatakarékosság egyik legbiztosabb módja, mely egyre nagyobb teret nyer, és amelyet már az Európai Unió is maximálisan támogat, pénzbelileg is.
Világos hát, hogy ezt kötelező módon alkalmazni kell.
Mielőtt azonban bárki is belevág, mindenki szeretné tudni, hogy mennyi megtakarítással jár a befektetés, és milyen hamar térül meg a hőszigetelés. Most pontosan erre a kérdésre adunk választ ebben a cikkünkben.
utólagos hőszigetelés
A megtakarítás úgy érhető el, hogy a bizonyos vastagság mellett döntünk. Ez az érték legtöbbször minimálisan tíz centiméter.
A javasolt hőszigetelés vastagságok alkalmazása esetén jelentős többletmegtakarítás érhető el.
Fontos tudni, hogy a hagyományos technológiával épült családi házak átlagos energiaigénye megfelelő vastagságú és minőségű szigeteléssel akár 50-60%-kal is csökkenthető, melynek köszönhetően ugyanilyen arányban csökkenthető a fűtésszámla is.
Vizsgálatok szerint az alkalmazott homlokzati szigetelés vastagságának minden 1 cm-es növekedése 3-4%-os energia megtakarítást eredményez.
A szigetelés árának 2-4 éves megtérülésével szemben a napkollektorok megtérülési ideje legalább 5-12 év, ami azt jelenti, hogy energiaszegénységünk orvoslása szempontjából ez az eszköz csak az anyagilag már eleve tehetős családok számára jelent segítséget. Egy másik példát is meg kell osztanunk.
A megtakarítás viszonylag egyszerűen megbecsülhető: egy átlagos panelépület homlokzatának hőátbocsátása 8-10 cm vastag szigeteléssel kb. a negyedére csökkenthető. Ez azt jelenti, hogy az előző példában szereplő épület 90.000 Wattos homlokzati hőkibocsátási teljesítménye a negyedére csökkenthető.
Hogy ez forintban mennyit jelent, azt a mindenkori energiaárak határozzák meg, de biztosak lehetünk abban, hogy a megtérülés évről-évre látványosabb lesz.

Általában elmondható, hogy a viszonylag rosszul hőszigetelő falazatok esetében  az utólagos hőszigetelés hat-nyolc év alatt megtérül. Természetesen, minél jobban hőszigetel a fal, annál kisebb megtakarítást tudunk csak elérni utólagos szigeteléssel, ezért ilyenkor a megtérülési idő nő. Igaz ez az új építések esetében is, sőt nemhogy nem jelent többletköltséget a hőszigetelés, de megfelelő tervezéssel pénzt és időt takaríthatunk meg. Ezek a számok természetesen csak megközelítő értéket mutatnak, a pontos számításokat mindig az adott körülmények közt lehet elvégezni.

Tippek a hőszigetelésre

$
0
0
Ha egy új házat építünk, akkor érdemes a tervek első lépéseitől kezdve komoly figyelmet fordítani a hőszigetelésre. Lehet, hogy most úgy gondoljuk, hogy megfelel egy felületes szigetelés is, hiszen kibírjuk a telet vagy akár a forró nyarat is.
Azonban mindig akkor derül ki a szigetelés fontossága, amikor a hiányát érzékeljük. Ezért szeretnénk néhány hasznos tippet adni arra, hogy milyen egyszerű és praktikus módszerekkel javíthat a helyzeten.
1. Az egyszeres üvegezésű ablakot cseréljük le kettősre. Ezáltal hatékonyabb lesz a hőszigetelés.
2. Ha azt észleljük, hogy valamelyik nyílászáró nem zár megfelelően, akkor semmiképp sem szabad úgy hagyni őket. Egyszerű és gyors megoldás a szilikonos gittel való tömítés. Ezzel a módszerrel megakadályozható a hideg beáramlása vagy télen a helység hővesztesége.
3. Az épületek külső hőszigetelése kifejezetten fontos, hiszen energiát tudunk megtakarítani, ha kellő figyelmet fordítunk erre a munkálatra.
4. A ház legfelső szintjét ajánlatos minél vastagabb hőszigetelőanyaggal bevonni, tehát minimum 12, maximum 40 cm legyen.
5. Az, hogy mennyire hatékony a hőszigetelés, nagy mértékben függ az ablakunktól is. Tehát szüntessük meg minél hamarabb a réseket, de az ablakkeretek állapotát sem szabad elhanyagolni.
6. A nyílászárókat huzatmentesíthetjük egy minőségi szigetelő csíkkal.
7. Próbáljuk ki, hogy mennyire gazdaságos a fűtőtest mögé beszerelt hőszigetelő lap vagy fólia! Ezeket az apró trükköket mindenképp érdemes alkalmazni, hiszen egy idő után számítani fog a megtakarított energia.

Milyen alapanyagokkal ajánlott a hőszigetelés?üveggyapot szigetelés
Erre nincs egy egyöntetű válasz, hiszen tudnunk kell pontosan, hogy mit szeretnénk szigetelni. Például a falazatokat remekül körbevehetjük egy expandált polisztirol hablemezzel, amelyeket különböző méretekben vagy keménységben is megvásárolhatjuk. Nemcsak hőszigetelő képessége miatt ennyire közkedvelt, hanem a hangszigetelés is fontos tulajdonsága.
Ehhez hasonló anyag az extrudált polisztirol, amely időtálló anyag még akkor is, ha nedves felületen vagy környezetben alkalmazzuk.
Ha esetleg egy pincefödémet vagy könnyűszerkezetes falat akarunk szigetelni, akkor az üveggyapot remek választás.
Ez egy olyan anyag, amelyik vékony üvegszálakból tevődik össze, majd különböző táblákká préselik.
Manapság egy jó hőszigetelő egyben hangszigetelő is, és ez érvényes az üveggyapotra is, azonban vigyázni kell, mert nem ajánlott használni nedves környezetben.

Üveggyapot - Az egyik legismertebb hőszigetelő anyag

$
0
0
A hőszigetelés manapság mindenki által kihasznált lehetőség egy energiatakarékos megoldás érdekében. Ám az nem mindegy, hogy mit választunk hőszigetelő anyagként. Itt széles választék áll előttünk, és a legjobb döntést nem mindig egyszerű meghozni. Dönthetünk az expandált polisztirol hablemez (EPS), az extrudált polisztirol hablemez (XPS) és a kőzetgyapot (ásványgyapot) mellett is.
Ám sok esetben az üveggyapot, a poliuretán hab (PUR hab) vagy a fagyapot lemez bizonyul a legjobb megoldásnak.
Magyarországon nem jellemző hőszigetelő anyag még a parafa, gyapot, kókusz, kender, farost, cellulóz alapú anyagok is.
Ebben a cikkünkben az üveggyapotot szeretnénk közelebbről ismertetni.
üveggyapot szigetelés
Mindenképp fontos tudni, hogy mire is használható fel, és miért ideális a hőszigetelésre. Az üveggyapot egy összefonódó, rugalmas üvegszálakból álló hőszigetelő, mely levegőt is tartalmaz, ezáltal kis sűrűségű lesz. Sűrűsége a kötőanyag mennyiségének és a préselés módjának függvényében változtatható. Lehet laza töltőanyag, illetve alkalmas sík felületek szigetelésére például falakban, cserepeknél, vízvezetékeknél. Csövek szigetelésére és hangszigetelésre is alkalmas.
Manapság már üveggyapot lemezek és takarók is kaphatóak. Ezekről tudni kell, hogy például lemezek előre vágottak, míg a takarók tekercselt formában kaphatóak. Az anyag összenyomása csökkenti a hatékonyságát. Elektromos szekrények és egyéb akadályok falba illesztéséhez használva szabad utat biztosít a levegőnek a falon át. Beépíthető akár padlások padlójába is, csökkentve ezzel a hőhidak kialakulásának esélyét. üveggyapot szigetelés válaszfalba
A takarókkal oszlopokat és gerendákat vonhatnak be, vagy a közöttük lévő teret tölthetik ki. A lemezek gerendák közé helyezése problémát okozhat; szíjak, dróthálók vagy egyéb merevítések segíthetnek.
Egyik nagy előnye abba rejlik, hogy remekül  ellenáll a penészedésnek, de mégis előfordulhat, ha az üveggyapot nedvessé válik és szerves anyaggal szennyeződik.
A vízzel érintkező üveggyapotot célszerű megvizsgálni és megbizonyosodni arról, hogy szennyezetté vált-e vagy megnedvesedett-e. A szennyeződött üveggyapot-szigetelést azonnal ki kell cserélni.

Sok esetben mindenképp az üveggyapot mellett kell dönteni, mellyel még a legmodernebb anyagok sem vehetik fel a versenyt. Természetesen minden döntést a szakemberekre kell bízni, akik mindig tudják, hogy a vásárlónak mire van szüksége.

Utólagos hőszigetelés

$
0
0
Mindenkinek azt ajánljuk, hogy időben gondoskodjon a hőszigetelésről, hiszen sokkal hatékonyabban el lehet érni ezt, ha például az építkezés közben folyamatosan végezzük el a munkálatokat.
utólagos hőszigetelésEz egyaránt érvényes a homlokzatokra, a belső szigetelésre vagy a pince födémekre is. Azonban, ha mégis utólagosan szeretnénk javítani a házunk energiahatékonyságán, akkor íme néhány hasznos tanács.
Milyen anyagok alkalmasak erre?
Nád: mivel régóta számos területen használják fel, érthető, hogy a szigetelés terén is sikereket érhetünk el vele. Elvezeti az esővizet és remekül szigeteli a hangot. Továbbá kiválóan véd a széltől is. Például egy vályogfalú háznál nagyon hatékony megoldás a nádpalló tábla.
Gyapjú: a belső építészetben használják leginkább, és a többség úgy ismeri, hogy vastag faliszőnyeget.
Műanyag hab: ez a legelterjedtebb módszer az utólagos hőszigetelésre. Annak ellenére, hogy nem hasznosíthatók újra, mégis nagyon sokan ezt választják, hiszen remekül hőszigetel. Egy bőséges választékkal rendelkező cég számos műanyag hab típust bocsát eladásra, így hát ha nem tudjuk, melyiket ajánlatos választani, érdemes kikérni egy szakértő tanácsát jóval azelőtt, hogy elkezdenénk a munkálatokat.
Bízzuk szakértőre vagy szigeteljünk mi magunk?
Lehet, hogy úgy gondoljuk, hogy az utólagos szigetelést könnyen el lehet végezni, de a tanácsunk az, hogy bízzuk inkább szakértőre a munkálatokat.
Lehet, hogy olcsóbban megússzuk, ha egyedül látunk neki a dolognak, de ha nem végezzük el pontosan a szigetelést, akkor később sokkal több pénzt kell befektetnünk, hiszen aztán újra kell vásárolnunk az anyagokat és semmiképp sem ússzuk meg a szakemberrel való kapcsolatfelvételt.
Ha tehát homlokzati szigetelést tervezünk utólagosan, vagy akár egy pincefalat akarunk műanyaghabbal szigetelni, akkor ne álljunk neki egyedül a munkálatoknak. Az utólagos hőszigetelés amúgyis macerás munka, úgyhogy időt és pénzt takaríthatunk meg, ha szakértő kezeire bízzuk azt.
Amit megpróbálhatunk egyedül is, az a szobák padlószerkezetének a szigetelése, de ezt is csak azoknak ajánljuk, akik biztosak magukban. Minden esetre, ha úgy döntnk, hogy a házunknak szüksége van egy utólagos hőszigetelésre, akkor előbb mérjük fel a helyzeteket, szerezzük be a megfelelő anyagokat és csak utána kezdjünk el azon gondolkodni, hogy kivel éri meg elvégeztetni a munkát.

A hőszigetelő anyagok jellemzői

$
0
0
Aki ismeri a hőszigetelés fogalmát, az bizonyára azzal is tisztában van, mennyire fontos ez a folyamat. Annak érdekében, hogy a belső terek hőmérséklete megfelelő legyen, valamint az épület káros anyagának a kibocsátása is csökkenjen, mindenképp szükséges megtalálni azt a hőszigetelő anyagot, ami megfelel a célra.
polisztirol hőszigetelés
Ilyenkor több szempont is befolyásolja a döntést, ehhez pedig ismerni kell az anyagok jellemzőit is. A legjellemzőbbek az expandált és extrudált polisztirol hablemez (EPS és XPS), a kőzet- vagy üveggyapot, valamint a PUR hab és a fagyapot.
Mindegyiknek más a tulajdonsága és más területek szigetelésére használatosak.
Ami azonban átlagosan érvényes kell legyen a hőszigetelő anyagokra, az a követkő tulajdonságokban nyilvánul meg:
magas páraáteresztő képesség, ugyanis ellenkező esetben megnő a helyiségben a páratartalom.
Ez pedig penészgombák kialakulásához, nedves sarkakhoz és falakhoz vezet, amivel egy igazi kihívás felvenni a harcot.
Sokkal jobb, ha megelőzzük a problémát és gondoskodunk a megfelelő páratartalomról a lakásban.
kőzetgyapot
Szintén fontos tulajdonság a vízfelvevő képesség, ami, a páradiffúzióval ellentétben alacsony kell legyen. A nedvesség ugyanis kárt okoz a falakban és az anyagban is, mi több, a padló állapotára sincs jó hatással.
Olyan anyaggal érdemes szigetelni, ami megőrzi a mechanikai tulajdonságait.
A gyenge minőségűek esetében deformálódik az anyag, ezáltal pedig a tulajdonságai is romlanak.
A nyomószilárdság tehát ugyancsak kulcsfontosságú tulajdonsága a megfelelő hőszigetelőnek. Végül, de nem utolsó sorban az is nagyon fontos, hogy az anyag tűzálló jelleggel bírjon.
Szerencsére, a korszerű hőszigetelők nagyrésze nem ég magától, abban az esetben, ha nem éri őket folyamatos láng.
Amennyiben ez a tulajdonság nem biztosított, komoly tűzbiztonsági kockázatokkal kell szembenézni.

Aki tehát a legjobb hőszigetelő anyag keresését tűzte ki célul, annak a fent említett jellemzőket nem szabad figyelmen kívül hagynia. Ráadásul az is kulcsfontosságú szereppel bír, hgoy az anyag időtálló legyen és ellánlljon a szélsőséges időjárásnak is.
Mielőtt megvásárolná az anyagot, arról is meg kell győződnie, hogy hosszútávon nem káros az egészségre.
Ne feledje: a hőszigetelés nagyon fontos az épületben lakók kényelme érdekében, de ugyanakkor a környezet szennyezésének csökkentése terén is.
A megfelelően kialakított hőszigetelés hosszú időn át biztosítja a kellemes hőmérsékletet és az optimális páraszintet a lakásban.


Amit a lábazati és födémszigetelésről tudni kell

$
0
0
A hőszigetelés a lakás számos pontján fontos, legyen szó akár a falaknál, ahol a hőveszteség elérheti a 30–40%-ot is, az ablakoknál, ahol mindez 15–25%-os lehet, a tetőnél, ahol 20–30%-ról beszélhetünk, és természetesen a padlónál, födémnél is, ahol mindez bizony 10–15% százalékos is lehet.
Rengetegen sajnos azt a hibát követik el, hogy a homlokzati munkálatok befejezésével elkészültnek tekintik az épület hőszigetelés folyamatát, pedig ez egyáltalán nincs befejezve.xps lábazati hőszigetelés
A lábazatszigetelés hiánya esetén, a szigetelt homlokzat aljánál keletkező vonal jellegű jelentős hőhíd miatt,egyrészt hőveszteséget szenved az otthon, másrészt a lábazatnál nedvességre és penészesedésre számíthat a tulajdonos.
Mindkettő roppant kellemetlen dolog, amely nem csak hőveszteséghez vezethet, de az egészségre is káros lehet.
Ez képes tönkretenni a padlót vagy akár a falazat alsó harmadát is.
A lábazati hőszigetelés, a burkolás széles körű lehetőségei közül választva, teljesen egyedivé tehető.
A burkolat a homlokzat egyes szegmenseire is felfuttatva, illetve variálva esztétikus és trendi látványt nyújt, nem beszélve arról, hogy az elvégzett minőségemelő szigeteléssel együtt jócskán emeli az ingatlan értékét, és búcsút lehet mondani a felesleges rezsiköltségeknek is.
Senkit nem lep meg, nem újdonság, hogy a meleg levegő felfelé tart, arrafelé veszi az irányt. Pontosan ezért van szükség a tökéletes födém szigetelésére is.
Ezt semmiképp sem szabad kihagyni, hiszen akármilyen egyedi falat, ablakot, padlót érintő szigeteléssel is rendelkezik a lakás, a födém kihagyása szinte semmisíteni tudja a fáradalmakat.
A szakemberek ezt teljes mértékben tudják, és ezért is ajánlják ezt a megoldást minden esetben.
Rengetegszer a tulajdonosok ezt semmibe veszik, és csak akkor konstatálják a gondot, amikor azt majd kétszer annyiért lehet csak kivitelezni.
A felújítást, lakásépítést tekintve mindenképp fontos szerepet kell biztosítani a födémnek is.
Mindenképp fontos tudni, legyen akármelyik kategóriáról is szó, hogy a megfelelő hőszigetelés hiányában az épület hővesztesége igen magas lehet.
Ez azt jelenti, hogy a magasabb hőmérsékletű közegből hő áramlik át az alacsonyabb hőmérsékletű közeg irányába.
Az épületek hővesztesége a szigetelés meglététől, illetve állapotától függően meglehetősen eltérő lehet.
A kialakítás előtt érdemes szakemberhez fordulni.

Amit az épületek hőszigeteléséről tudni kell

$
0
0
Manapság mindenki ismeri már a hőszigetelés fogalmát, sokan pedig azt is tudják, hogy melyek a legjobb módszerek erre a célra.
Azt azonban ki ismeri, hogy mi áll ennek az innovatív módszernek a hátterében?
Tudta, hogy az 1973-as olajválság késztette az embereket arra, hogy minél olcsóbban érjék el a magas komfortot az épületek terén? Természetesen nemcsak a kényelem játszik itt fontos szerepet, hanem az is, hogy az épületek energiafelhasználása minél alacsonyabb legyen. hőszigetelés
Tehát, az épületek hőszigetelése az 1970-es évektől kezdődően véste be magát a köztudatba.
Nemcsak a lakók kényelme szempontjából fontos ez, hanem környezetvédelmi célból is, ugyanis a megfelelő hőszigeteléssel csökken a környezetszennyezés.
Ugyancsak ezen módszer mellett szól az, hogy az energiaárak folyamatosan növekednek, így szükség van egy olyan folyamatra, ami által csökkenthetők például a lakásban működő berendezések használata. Ilyen a légkondi is.
Nyáron nem lehet bírni nélküle, hiszen a nem megfelelő szigetelés miatt percek alatt átmelegszenek a falak, ami pedig megnehezíti az otthon tartózkodást.
Ilyenkor érthető, hogy folyamatosan be van kapcsolva a klíma, ami igazi megváltást jelent a nyári napokra, de számolni kell azzal is, hogy energiát fogyaszt.
A modern klímák már egészen jó energiatakarékos berendezésnek minősülnek, de még mindig összegyűlik hónap végén a villanyszámla. Csak ilyenkor érezhető igazán, mennyire fontos a megfelelő szigetelés, hiszen ebben az esetben kevesebbet kell működtetni a légkondit is. A lakás kellemes hőmérséklete ugyanis megmarad, és a kinti meleg nem fogja megkeseríteni a helyiségben tartozók életét.
Mit is jelent a hőszigetelés?
Ez az a folyamat, ami által két különböző hőmérsékletű tér között nem jön létre a hőátadás. Tehát, nyáron a szoba hűvös marad, télen pedig nem áramlik ki a meleg, azaz csökken a hőveszteség.
Több módja is van a szigetelésnek, melyek között a leginkább használt az epandált polisztirol hablemez, vagyis az EPS, de a kőzetgyapot, üveggyapot, vagy a fagyapot lemez is elterjedt erre a célra.
Akinek még nincs megfelelően szigetelve a lakása, annak érdemes utána járni annak, hogy melyik hőszigetelő anyag felel meg a leginkább a feltételeknek, majd mihamarabb felkeresni egy szakembert, aki megfelelően elvégzi a munkát, ezáltal pedig kellemes hőmérsékletet biztosít az otthonában.

Hőszigetelés kívül vagy belül? Mindkét helyen!

$
0
0
Vitathatatlanul az egyik legjobb energiamegtakarító megoldásnak bizonyul a hőszigetelés, amelynek alkalmazásával kevesebbet fogyaszt az ember, legyen szó akármilyen energiaforrásról is. Ezáltal természetesen pénzt takarít meg, amit akármire fordíthat.
Emellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy ez a profi módszer igazán egyedi módon védi a környezetet is, amelyik bizony igen fontos az egyre csak komolyabbá váló globális felmelegedés miatt.
belső hőszigetelés
De ha már valaki a hőszigetelés mellett dönt, akkor azt hol érdemes kivitelezni, kívül vagy belül. Nos, komolyabb elemzés után természetesen egyértelműen fény derül az igazságra.
A komolyabb hőszigetelés egyedi, sajátos technológiát követel meg a lapos tetős épületeknél és a lakott tetőterek esetében is. Természetesen az építkezés fázisában érdemes előre gondolkodni, megtervezni a gyerekszoba, fürdőszoba kialakítását és a legcélravezetőbb mindezt kivitelezni.
Ha azonban valamilyen oknál fogva elmaradt, vagy felújításra szorul, a lapos tetős épületeknél kívülről, járható vagy nem járható több rétegű, víz és hőszigetelést alkalmazása fontos.
Nyeregtető esetében belülről, polisztirol, poliuretán vagy ásványgyapot , hőszigetelést lehet alkalmazni , figyelembe véve a tetőfólia szerkezetét. A munkálatok megtervezésének és kivitelezésének folyamatában mindenképp érdemes kikérni egy komoly szakember véleményét.
A belső hőszigetelés kialakítására, a padló hang- és hőszigetelés elengedhetetlen munkálatain túlmenően érdemes a száraz építés, vagyis a gipszkartonozás ide vonatkozó útmutatásait használni.
Természetesen ezzel teret veszít az ember, azonban ha  élhető környezetet kialakítása a végső cél, fel kell áldozni azt a néhány centimétert a falak tekintetében is.
Gyors kivitelezés, hatékony hőszigetelés, lélegző falak, vagyis penészmentes, hőtároló élettér és pénztakarékosság lesz a jellemző így az adott otthonra, ahol ezen technológiák alkalmazásával a helységeknek megfelelő felületeket lehet kialakítani ,előkészülve a szobafestés illetve a burkolás, fürdőszoba felújítás munkálataihoz.

Amint azt látható, a hőszigetelés bizonyos esetekben belülről kell, más esetekben pedig kívülről. Azonban az minden esetben egyértelmű, hogy erre a megoldásra egyértelműen szükség van az energiatakarékosság, környezetbarát jelleg és pénztárcakímélő kvalitás miatt.

Miért érdemes a hőszigetelés mellett dönteni?

$
0
0
Már több évtizede világos, hogy a hőszigetelés igen fontosnak bizonyul a környezetvédelmet, az energiatakarékosságot és az anyagi kiadások mérséklését tekintve is. Kétségtelenül ezek roppant fontosnak számítanak az embereknek, akik nem szeretnének sok pénzt kiadni az energiáért, keveset akarnak fogyasztani és ezek mellett a környezetre is vigyázni akarnak.
homlokzati szigetelés
Sokszor azonban az ember nem is gondolná, hogy az egyszerűbb lakásfelújítás vagy komolyabb házépítés során rosszul kialakított, hiányos vagy abszolút nem létező hőszigetelés milyen bosszúságok és egészségügyi problémákat okozhat a ház tulajdonosának és lakóinak. A penészesedés kialakulásához vezető hőhidak kiiktatása és az egyre dráguló energiaszolgáltatás mellett a lehető legalacsonyabban tartani a fűtési és hűtési költségeket a hőszigeteléssel lehet, melynek a fontossága abszolút vitathatatlan.

A rosszul kialakított szigeteléssel járó hőveszteség akár ötször akkora fűtési költséggel is járhat, ami egy szezon alatt több százezer forint többletkiadást is jelenthet. Több év után pedig ez az összeg milliós értéket is elérhet, amit természetesen másra is el lehet költeni. Például egy körülbelül száz m2-es családi ház fűtése jó szigetelés esetén húsz-, huszonötezer forintba kerülhet, azonban ha ez nem megfelelő, minden elérheti a közel százezer forintot is.
Egy kevés számítás után egyből világossá válik, hogy alig pár hónap alatt a kettő között a különbség több százezer forint is lehet. A penészesedés, gombásodás megjelenésének orvoslására a gombaölő megoldások csak ideig-óráig jelentenek megoldást, már ha egyáltalán hatnak. Pontosan ezekért kell a hőszigetelés mellett dönteni, amellyel nem csak a pénztárcát lehet rövid időn vastagabbra varázsolni, hanem a család egészségét is meg lehet óvni a kellemetlenségektől.

Számos kutatás is igazolta, hogy a hőszigetelés csakis profi megoldásokkal járhat. Ez a tény leginkább az hetvenes években bekövetkezett olajválság után kapott szárnyra, amikor a pazarló emberiség rájött, hogy ezt a mentalitást, megszokást nem lehet tovább tartani.
Ekkor kezdtek egyre jobban elterjedni a hőszigetelő megoldások, amelyek mára már csúcstechnológiásak és igen korszerűek. Mindenképp megéri ezt a remek és egyedülálló módszert alkalmazni, hiszen vitathatatlanul megéri.

Milyen hőszigetelő anyagok vannak?

$
0
0
Mivel a legtöbb anyag képes a hőszigetelésre, most kifejezetten azok kerülnek bemutatásra, amelyek hatékonyak is ezen a téren.
Az otthon kényelmének érdekében nagyon fontos, hogy mindenki megtalálja azt az anyagot, ami által biztosítható a hőveszteség csökkentése, ezáltal pedig az épület alacsonyabb energiafelhasználása. hőszigetelő anyagok
Természetesen, amikor hőszigetelésről beszélünk, akkor a levegő kerül a középpontba. A fő feladat tehát az, hogy valamilyen módon megmaradjon a két anyag között.
Több típussal is elérhető a megfelelő hőszigetelés, azonban a legelterjedtebbek között mindenképp fontos megemlíteni az EPS, vagyis az expandált polisztirol hablemezt, aminek a cellái közé zárják a levegőt. Leginkább homlokzati hőszigetelésre használják a kedvező ára miatt.
Szintén közkedvelt anyag az üveggyapot, ugyanis a hőszigetelő tulajdonsága mellett remekül teljesít a hangszigetelés terén, valamint tűzálló is. Ez a szálas hőszigetelő anyag az egyik leginkább keresett típus, ezért érdemes mindenkinek megismerkednie a pozitív tulajdonságaival. Amikor tetőtéri, vagy bármilyen belső hőszigetelés kerül szóba, akkor az üveggyapot az első választás, mivel könnyen alakítható.
A sorban következő hőszigetelő anyag a poliuretán hab, amit nyílászáróknál, ablakszárnyban vagy szendvicspanelek esetében használnak. Ezen a téren két típust különböztetünk meg, a zárt- és a nyitott cellásat. Az előző remek lég- és vízzáró, míg az utóbbi nem teljesít túl jól ezen a téren.
Aki a fagyapot terén gondolkodik, annak fontos tudnia, hogy nem szigetel olyan jól, mint az ásványi szálas anyagok, azonban könnyen vakolhatóvá válik a felület, amit képez. Pontosan ezért van az, hogy általában nem csak önmagában használják szigetelésre ezt az anyagot, hanem inkább polisztirol lapokkal együtt.
Az itt felsorolt anyagok mellett az XPS, vagyis az exxtrudált polisztirol hablemez, a kőzetgyapot, vagy a parafa is felsorolható, ám érdemes szakértő segítségét kikérni, mielőtt bármelyiket is megvásárolná, hiszen számos szempontot kell figyelembe venni az épületek szigetelésekor.
Azonban, ha ez a folyamat is megvan, akkor már csak annyit kell tenni, hogy élvezi a hőszigetelés pozitív hatásait, melyek között megemlíthető a hőingadozás csökkentése a helyiségekben, vagy akár az épületek káros anyag kibocsátása is.

A hőszigetelés vitathatatlan pozitívumai

$
0
0
Mára már egyértelművé vált, hogy a hőszigetelés igenis kötelezőnek számít, legyen szó panellakásról, házról, hotelről, uszodáról vagy akármilyen létesítményről, amelyikben a fűtés, hűtés fontosnak bizonyul. thermal insulation system
Hogy ezt alá tudjuk támasztani, mindenképp fontos megemlíteni azokat a tulajdonságokat, előnyöket, amelyek végleg igazolják, hogy a hőszigetelés profi, kifizetődő és modern eljárás, aminek csak pozitívumai vannak.
Ennek egyik fontos előnye, hogy igencsak érezhető, szemmel látható megtakarítás érhető el a hőszigetelések köszönhetően. Természetesen a megtakarítás mértéke mindenképp függ az épület szabadon álló falainak számától, a szigetelés vastagságától és nyilvánvalóan a nyílászárók állapotától. A kivitelezési munka árát a falak anyaga, állapota is befolyásolja.
A pozitívumokat illetően említést érdemel az is, hogy ennek köszönhetően egyértelműen megnő az épületek élettartama és értéke. A hőingadozás nemcsak az embereket viseli meg, de az épületek anyagát is próbára teszi.
Különösen a falszerkezet elemei és a gépészeti csövek károsodhatnak. A jó hőszigetelés az épület állagát is óvja, növeli az ingatlan értékét, az épület külseje is vonzóbbá válik, szebb lesz. Kevesen gondolnak rá, hogy a kisebb energiafelhasználás a fűtésrendszer elemeit, így a kazánokat is kíméli. A homlokzati hőszigetelő rendszer meglétét igazoló épületenergetikai tanúsítvány is kérhető, amely az esztétikai előnyökön túl tovább növeli az épület értékét.
A módszer alkalmazásával, a hőszigetelés kiépítésével pedig egyértelműen nő a komfortérzet is. Például nyáron hűvösebb, télen melegebb lesz a lakás, a jó hőszigetelés kiküszöböli a páralecsapódás okozta problémákat is.
Megszűnnek a penészfoltok, a gombásodás, a salétromos falak. A komfortérzetet a hőmérséklet és a relatív páratartalom összhangja biztosítja, ami optimális esetben 40-60% körüli páratartalmat és 19-22 °C közötti hőmérsékletet jelent.
A hőszigetelés segít az ideális környezet fenntartásában.
Végezetül azt sem szabad elfelejteni, hogy a hőszigetelés bizony védi a környezetet. A titok egyszerű, hiszen az alacsonyabb fűtésköltség mellett kevesebb energiát kell a hőerőműveknek előállítaniuk, és kevesebb széndioxid kerül a levegőbe, aminek következtében mindenképp hozzájárul a tulajdonos a környezet megóvásához.

A legfontosabb hibák, amelyeket a hőszigeteléskor nem szabad elkövetni

$
0
0
A korszerű házak olyan berendezéseket tartalmaznak, amelyek valósággal falják az energiát, és talán ezért is döntenek egyre többen olyan megoldások mellett, amelyekkel csökkenteni lehet a kiadásokat. Az egyik legbiztosabb megoldásnak a hőszigetelés bizonyul, az a modern megoldás, amelyiket egyre többen veszik igénybe. homlokzati szigetelés
A pozitívumai jól ismertek, amelyek közül talán a legfontosabbnak a költséghatékonyság és az energiatakarékosság bizonyul. Mivel ez ennyire lényeges, a kialakítás során bizonyos tényezőkre figyelni kell a malőrök elkerülése végett.
A hőszigetelés természetesen egy komoly, komplex feladat, ami egyértelműen megköveteli a tervezést.
A ház energiatakarékossá tétele hosszú távú beruházást jelent, ezért a szakemberek előtt komoly elemzések állnak, amelyek aztán garantálhatják a sikert. Mivel az  otthon melegének 20-35 %-a a falakon, 15-25 %-a a tetőn, további 10-25 %-a a nyílászárókon és újabb 10-15%-a pedig a födémen és a padlón át távozik, ezért a kezdő lépést mindenképp a falak szigetelése jelenti.
A tervezésben a sorrend kialakítása lényegesnek bizonyul.
Sokszor a gondot azonban az jelenti, amikor a tulajdonosok szakértői segítség nélkül vágnak neki a kialakításnak. Természetesen a laikus munka nem garantál száz százalékos sikert, és ennek a vége mindig az elégedetlenség.
Egy nemrégiben készült felmérés eredményei alapján a felújításba kezdő családi ház tulajdonosok kétharmada egyáltalán nem vesz igénybe építészt vagy tervezőt. A maradék egyharmad sem az épület energiatakarékos felújításához szükséges építőanyagok kiválasztásában veszi igénybe döntően építész segítségét.
Pedig ma a széles választék és a számtalan különböző felhasználási területre alkalmazható megfelelő szigetelés kiválasztása nem egyszerű feladat. Ezt mindenképp észben kell tartani a siker érdekében.
Harmadik hibaként pedig a vékony lapok kiválasztását kell megemlíteni, hiszen állványozáskor sokszor rengeteg tulajdonos ezen típusúakat választja.
A 5-8 cm-es, ma még Magyarországon átlagosnak mondható vastagságú homlokzati hőszigetelő lapok helyett a 10-15 cm vastag modern szálas hőszigetelő rendszer mellett kell dönteni. Ezt renget szakértő is alá tudja támasztani. 2018-tól újépítésű házakat min. 15cm, 2020-tól pedig 20cm vastag szigeteléssel kell ellátni egy tanulmány szerint.


A legismertebb tévhitek a hőszigeteléssel kapcsolatban

$
0
0
Vitathatatlanul a legjobb módszernek bizonyul a hőszigetelés akkor, amikor az ember passzív módon szeretne energiát és pénzt megtakarítani.
Ez a megoldás már legalább négy évtizede bebizonyította, igenis hozzájárul a költséghatékonyság eléréséhez.
Ezt az is tanúsítja, hogy bizonyos Európai Uniós szabályok is majdhogynem kötelezőnek tartják a szigetelést.
Ezért sem szabad ezt kihagyni, semmibe nézni. Sajnos a terjedést lassítja a tény, hogy rengetegen nem tudják, hogy pontosan ez mit takar, és csak a tévhiteknek engednek teret. Ebben a cikkben most a legfontosabbakról lerántjuk a leplet.

Az egyik legismertebb tévhit szerint az ember azt gondolja, hogy ha ideálisan  megtervezi a felújítást, egyértelmű, hogy elérhetővé válik a kívánt energia-megtakarítás. Azonban ez nem pont így működik.
Gyakran a tulajdonos tervezésnél optimális szigetelést a kivitelezés során a költségcsökkentés miatt gyakran gyengébb hatásfokú anyagra cserélik ki vagy silányabb minőségben helyezik fel és az épületszerkezet hibái is kritikus fontosságúak lehetnek a felújítás hatására.
Hiába tervez be jó minőségű szigetelőanyagot a szakember, ha a tervezett építési vagy felújítási költségek túllépése miatt a megrendelő alacsonyabb árfekvésű vagy rosszabb minőségű szigetelést választ. tekintve. Érdemes a minőséget választani.
A következő tévhit alapját az adja, hogy sokan úgy gondolják, mindig a szigeteléssel kell kezdeni az épület felújítását. Természetesen nem lehet egyértelmű sorrendet szabni, általában igaz, hogy először a fűtési igényt érdemes csökkenteni nyílászárók szigetelésével vagy épp cseréjével, illetve épületszigeteléssel. Ahol viszont nyílt égésterű kazán üzemel, ott ezt nem javasolják, illetve csak akkor, ha valami légtechnikai megoldást is alkalmaznak, mert a rosszul elvégzett ablakcsere szakértők szerint életveszélyes lehet.
Az utolsó tévhit a ház energetikai besorolására vonatkozik, ugyanis rengetegen úgy vélik, hogy hőszigeteléssel  csak egy szinttel javítható mindez. Bizonyos kutatások, tesztek során kiderült, hogy egy nem szigetelt családi ház esetében a tető és homlokzatihőszigetelés, nyílászáró cserével együtt, akár 50-60%-os energiamegtakarítást is eredményezhet, melynek révén a családi házak zöme B-C energetikai besorolásba jutna, vagyis fogyasztásuk 3-4 kategóriát is javulhat.

A szigetelést illető sorrend

$
0
0
Kétségtelenül fontos szerep jut napjainkban az energiatakarékos megoldásoknak, amelyek közül az egyik leglényegesebb a hőszigetelés.
Ennek a korszerű módszernek köszönhetően éves szinten akár több százezer forintot is meg lehet spórolni úgy, hogy közben az ember semmilyen anyagi ráfordítással nem kell számoljon.
Természetesen a kialakításkor fizetni kel az alapanyagokért és a szakemberek munkájáért. Ezek után azonban nyugodtan hátra lehet dőlni és ki lehet élvezni a szemmel látható haszont.szigetelés rétegrend
Azonban a kialakításnál mindenképp figyelni kell, hiszen a sorrend igazán lényegesnek bizonyul. Sok esetben a rosszul megoldott hőszigetelés penészedést és a levegőáramlás csökkenését, megszűnését eredményezheti.
Ezeket a kellemetlenségeket pedig mindenki szeretné elkerülni. Amikor szigetelésre kerül sor, sokan általában egyszerűen a falakkal kezdik, holott vannak olyan pontjai a háznak, ahol jóval több hőt veszít az épület.
A legfontosabb rész egyértelműen a födém. Mindig ennek szigetelésével kell kezdeni, ráadásul vastag, akár 20 centis réteget elhelyezve. Ez igényli a legkevesebb szakértelmet, bárki által könnyen méretre vághatók és elhelyezhetők a lapok.
Amennyiben járható felületet akar a tulajdonos, mert használni szteretné a padlást, ahhoz is gyártanak speciális szigetelőanyagot, ami persze drágább. Lényeges, hogy fafödémre csak légáteresztő kőzetgyapot, üveggyapot szigetelés kerüljön.
A következő lépés legyen a vízszigetelés megoldása, illetve az, hogy a lábazatot megfelelően szigeteljük. Ide is speciális szigetelőanyagnak kell kerülnie: az úgynevezett expert típusú, formahabosított hőszigetelő lemezeket (XPS) kell alkalmazni, hiszen ez a rész fokozott mechanikai és nedvességhatásnak van kitéve. Amennyiben a falakat is szigeteljük, erre kerül rá pluszban az azokon alkalmazott szigetelés EPS-80.
Ezek kialakítása után érdemes figyelmet fordítani a falakra. Fontos azonban mindenképp észben tartani, hogy a részleges szigetelés nem bizonyul megfelelőnek.
A szigetelt és szigeteletlen felületek csatlakozásánál hőhíd alakul ki, a fal belső felületi hőmérséklete a hőáramok változása miatt hidegebb lesz, mint a szigetelés előtt. Itt a belső felületen fokozott a veszélye a páralecsapódásnak, vagyis a penész megjelenésének. Erre pedig egyértelműen figyelni kell, hiszen ez később is gondot okozhat.

Három kiemelkedő hiba, amire mindenképp oda kell figyelni a hőszigeteléskor

$
0
0
A hőszigetelés hatékonysága, szükségszerűsége vitathatatlan, hiszen ennek a módszernek köszönhetően egy olyan megoldást lehet kialakítani, amelyik nem csak energiatakarékos és költséghatékony, de még környezetbarát is.
Ez a három bizonyul a szigetelés legfontosabb kvalitásának. Azonban, hogy ezek biztosítva legyen, bizonyos kivitelezési megoldásokra figyelni kell, amelyeknek a rossz elvégzése csökkentheti a hatékonyságot.
Az egyik leggyakrabban elkövetett hibának az bizonyul, hogy az ember pontosan nem tudja, hogy mivel kezdje a szigetelést. Ekkor fordul elő például az, hogy a ház tulajdonosa a tetőt hőszigetelik le először, sajnos azt is rosszul, aminek következtében a meleg a padlásra szökik fel továbbra is.
Ehelyett sokkal inkább a mennyezetet, azaz födémet kellett volna szigetelni, ami sokkal fontosabbnak bizonyul. Sokszor pedig a hiba nem is ebben rejlik akkor, amikor az ember nem tudja felfűteni a házat.
Gyakran a a fűtésszabályozás modernizációja is megoldja a gondot. Ezt mindenképp meg kell oldani még azelőtt, mielőtt az ember a gázkazánt nagyobbra vagy vegyes tüzelésű típusra cseréli.
Sokszor a malőr akkor következik be, amikor hanyagság, szakértelemhiány következtében a hőtechnikai méretezés elmarad, vagy ha erre sor kerül, az bizony pontatlan. xps lábazati szigetelés
Sajnos legtöbb esetben a hőszigetelést nem méretezik, hanem az éppen általánosan alkalmazott vastagságú lapot felragasztva várják az eredményt. Ez természetesen hibának minősül, ugyanis nem elég csakis a falfelületet és falvastagságot figyelembe véve kiszámítani a szükséges, a szabványnak épp hogy megfelelő hőszigetelő lap vastagságot.
Ehelyett sokkal inkább a családi ház vagy épület egészét figyelembe véve kell leméretezni a hőszigetelést.
Csakis ez garantálhatja a lakók számára a teljes sikert.
A hibákat tekintve az sem maradhat ki, amikor hőszigetelendő felület pontos meghatározása figyelmen kívül marad, pedig ez a lépés mindenképp lényegesnek számít.
Számos esetben a laikusok, mert ugye a tulajdonosok gyakran nem kérik a szakértő segítségét az anyagi megtakarítás miatt, nem veszik számításba azt, hogy nem csak a látható felületeket kell hőszigetelni. Fontos tudni, és ezt a profik mindenképp tudják, hogy a betonlábazat földben levő része ugyanolyan hőszigetelést igényel, mint a falszerkezet, ha nem komolyabbat.

Miért is éri meg a hőszigetelés mellett dönteni?

$
0
0
A hőszigetelés szerencsére már egy elterjedt megoldásnak tekinthető. Ennek a módszernek a pozitívumai igazán egyértelműek, hiszen ennek köszönhetően érhető el az energiatakarékosság, a költséghatékonyság és természetesen a környezetvédelem is.
Akinek mindhárom fontos, az már nagyon rég a felújítás mellett döntött, amiben főszerep jutott a hőszigetelésnek is.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy miért is éri meg a hőszigetelés mellett dönteni.
Hazánkban az energiahordozók felhasználásának mintegy harmada fordítódik fűtésre, tehát nem közömbös a környezet szempontjából, hogy a fűtési hőigény kielégítése mekkora környezetterhelést eredményező technológiával oldódik meg.
A legkedvezőbb energetikai mutatókkal rendelkező hőellátási módok egyike a távhőellátás. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy nem minden távhőellátás tesz eleget annak az elvárásnak, hogy a hőigények kielégítése a legkisebb alap energiahordozó felhasználással és a legkisebb környezetterheléssel valósuljanak meg. energiatakarékos hőellátás
Azok a távhőrendszerek, amelyek kapcsolt energiatermelés nélkül vagy elavult, korszerűtlen paraméterű berendezésekkel állítanak elő távhőt, általában inkább a környezetterhelés és az energiahordozó igény növekedését eredményezik. A hőellátás messze kiemelkedő jelentőségű környezeti hatása a levegőszennyezés.
Az egyéb szennyezők (víz, zaj, hulladék) viszonylag csekélyek a levegőszennyezési hatásokhoz képest. Bár a tüzelőberendezések jelentős részére különböző rendeletek rögzítenek felső határértéket a különböző szennyezőanyagokra a nitrogén oxidra és a széndioxidra az esetek többségében nincs leválasztó berendezés, de még természetes leválasztási folyamat sem létezik.
A szennyezőanyag kibocsátás csökkentését elsősorban tüzelőanyag megtakarítással lehet elérni. Továbbá a központosított hőellátás nagyobb kibocsátás esetén is csökkentheti a lakókörnyezetben a kialakuló emissziót.  A kémény megfelelő-elhelyezésével és magasság megválasztásával elérhető, hogy a legmagasabb emissziók is csökkenjenek és az évi átlagos koncentráció is az évi átlagos terhelhetőségnek csak egy csekély részét érje el.
Ezáltal világossá vált, hogy a nem csak az energiamegtakarítás mehet végbe ennek köszönhetően, hanem az anyagiakat tekintő spórolás is. Sőt, a környezetszennyezést is csökkenteni lehet ezen megoldással.

A mai modern vakolatok

$
0
0
A szakértők pontosan tudják, hogy a vakolás egy roppant komplex és időigényes építése teendőt, amit tekintve mindenképp szükséges a tapasztalat, hozzáértés, precizitás és nem utolsó sorban a megfelelő alapanyag. A vakolási munkák az épület méretétől, rendeltetésétől, tagoltságától függően az építés teljes munkaigényének kb. 20%-át teszik ki. A teljes sikert tekintve, amibe beletartozik a gyorsaság is, kijelenthető, a  mai építkezések már nem nélkülözhetik a gyorsan bedolgozható és jó kvalitású száraz habarcsokkal történő gépi vakolást.
belső vakolás
Hazánkban is, mint számos más országban, igen elterjedt a már említett száraz habarcs is. De pontosan ez mit takar? Nos, ez az alapanyag nem más, mint egy gyárilag előkevert, valamilyen kötőanyagot, töltőanyagot és tulajdonságjavító adalékot tartalmazó keverék, amelyhez közvetlenül a felhasználás előtt kell ivóvíz tisztaságú vizet keverni.
Ez garantálja majd a tartós és megbízható jelleget.
Ezen típusok lehetnek  általános rendeltetésű tömeghabarcsok és speciális változatok is. Az előbbi vakoló, falazó és felületképző tömeghabarcsok olyan mész, cement vagy gipszbázisú anyagok, amelyeket az építőiparban falazásra, vakolásra és felületképzésre használnak.
Az utóbbi fajták pedig valamely tulajdonságukkal kiemelkednek az általános habarcsok közül. Ilyen lehet például a vízzáró-, rugalmas ágyazó-, sav- és lúgálló- és hőszigetelő típusok.
Egyediséget az is sugallja, hogy itt a kötőanyag a a cementen, mészen, gipszen túl lehet egyéb más anyag is, mint például vízüveg. Ezek a habarcsok is minden esetben tartalmaznak bedolgozást könnyítő és tulajdonságjavító adalékokat.
Legyen szó akármilyen vakolásról, a szakembernek mindig tudnia kell, hogy milyen fajtát választ a biztos siker érdekében. Ha a cél a tökéletesség, akkor semmiképp sem tanácsos nem minőségi, rossz típusú habarcsok mellett dönteni.
Kétségtelen, hogy ezek nem rendelkeznek igazán időálló jelleggel, ami ezen esetben létfontosságúnak számít. A biztos sikert a fent említett általános és speciális fajta is garantálhatja, de, hogy melyiket érdemes választani, azt csak a szakember tudja megmondani.
Ezért a lakás-, háztulajdonosnak igen lényeges szerep jut, hiszen mindenképp meg kell találja azt a céget, amelyik biztosítja a minőségi habarcsot és a tökéletes kivitelezést is.

Viewing all 238 articles
Browse latest View live