Quantcast
Channel: Hőszigetelő rendszerek, szigetelések, vakolatok, festékek Blog
Viewing all 238 articles
Browse latest View live

A lábazati hőszigetelés

$
0
0
Az épületek megszokott, jól bevált hőszigetelésén kívül nagy figyelmet kell fordítani a lábazati hőszigetelésre, mellyel még jobban ki lehet iktatni a felesleges hővesztést. Fontos tudni, hogy hőszigetelés nélkül a lábazaton történő hőveszteség elérheti a 15 százalékot is, mely azért egy hideg téli éjszakán sokat számít és kimagasló energiafelhasználási veszteségnek bizonyul.
Épp ezért egy építésben lévő épületet nem csak a megszokott helyeken, pontokon kell hőszigetelni, de a lábazati szigetelésre is roppant nagy figyelmet kell fordítani. Az utólagos hőszigetelésnél a lábazati szigetelés sok esetben teljes mértékben elmarad, és ez nem csak a kívánt hő teljes mértékű megtartását akadályozza meg, de még a nem kívánt hőhidak létrejöttéhez is vezet.
Valószínűleg azért marad el a legtöbb esetben a lábazati hőszigetelés, mert ez egy speciális eljárást, egyedi megoldást követel meg. Erre talán a legjobb példa az, hogy bizonyos része a föld alatt található, ezért értelemszerűen ki van téve a talajvíznek, így olyan speciális szigetelőanyagot kell választani és alkalmazni, amelynek a lehető legkisebb a vízfelvevő tulajdonsága.
Ha ez nem történik meg, akkor nem csak a szigetelés, de még a falak is felvehetik a nem kívánt nedvességet, amely az évek múlásával  jelentős szerkezeti ártalmakhoz vezethet, illetve a penész kialakulása sem marad majd el.
A talajvíz káros hatásain kívül figyelembe kell még venni, hogy a lábazat állandó és nagyméretű terhelés allatt van, így a szigetelőanyag kiválasztásakor olyanra kell essen a választás, amely nem csak évekig, de évtizedekig képes ellenállni.
A lehető legelterjedtebb lábazati hőszigetelési megoldásnak az XPS alkalmazása bizonyul, mely egy zárt cellás extrudált polisztirol, speciális granulátomokból előállítva.
Amellett, hogy a vízfelvevő tulajdonsága minimális, még remekül bírja a fagy viszontagságait is. E speciális tulajdonságokkal rendelkező polisztirol akár két-három méter mélyen is kapcsolatba kerülhet a talajvízzel anélkül, hogy az épületben mechanikai vagy szerkezeti jellegzetességek megváltozásával kellene számolni.


A tető és az ablakok hőszigetelése

$
0
0
Anélkül, hogy bárki is szakember lenne a hőszigetelésben, könnyedén megállapítható és észrevehető, hogy a tető és az ablakok roppant szerepet játszanak a hőszigetelésben, és a két különböző tér között fenálló hőátadás megakadályozásában.
tetőablak szigetelés
A tető hőszigetelésének fontossága megkérdőjelezhetetlen, ugyanis a hőveszteség akár 25 százalékáért is felelős lehet. Ebből ádódóan minden egyes épület tetőt illető hőszigetelése egy energiatakarékossági kulcsfontosságú kivetelezést jelent.
A megfelelő szigetelés nélkülözhetetlen, így a tetőtérben a szakemberek vagy üveggyapotot vagy kőzetgyapotot ajánlanak.
A homlokzati körülbelüli 9 centiméteres szigetelési vastagságnál itt jóval vastagabb, átlagosan 23 centiméteres ajánlatos. Általában a szarufák közé helyezik el a szigetelés egy részét, majd a meglévő szigetelés alá még egy réteg kerül.
Itt fontos tudni, hogy az alsó, azaz a második rétegnél érdemes egybefüggő felhelyezést alkalmazni, ugyanis a szigetelőanyag az idők múlásával valamelyest összemegy, így nem kívánatos rések keletkezhetnek, melyek hőhidak létrejöttéhez vezethet. tetőtér szigetelés
Az alsó, második réteg vastagsága általában 10 centiméter szokott lenni, míg a szarufák közötti szigetelőanyag vastagsága 15 centiméter.
Az tető mellett fontos szerepet kapnak az ablakok is a hőszigetelést illetően, ugyanis ezek a hőveszteség javarészéért felelősek.
Épp ezért célszerű a szimpla ablakok helyett a sokkal hatékonyabb és gazdaságosabb kétrétegű, pallótokos és kapcsolt gerébtokos ablakokat választani, ahol a két ablakszárny közötti levegő garantálja a szigetelést.
Már három rétegű ablakokra is bőven van példa, ám az elmúlt években nem a rétegek bővítése volt a cél, hanem az üvegtáblák közötti rész nemesgázzal vagy vákummal való feltöltése, a jól megszokott levegő helyett, így akár 22 százalékos csökkenést lehet elérni a hőáteresztést illetően.
A modernebb megoldásoknál megemlítendő még az úgynevezett Low-E (Low-emission) eljárás is, amely egy olyan bevonat, mely a hosszúhullámú infravörös sugarakat az épületbe tükrözi vissza, így akár a felére lehet csökkenteni a hőveszteségét a kétrétegű ablakokhoz képest.

A hőszigetelés kedvező hatásai

$
0
0
Ha a hőszigetelésen gondolkodunk, de még bizonytalanok vagyunk és nem tudjuk, hogy vágjunk-e bele, megéri-e kiadni érte a pénzt és felforgatni a lakást, akkor most végleg eloszlatunk minden kételyt és bizonytalanságot, hiszen számos oka van annak, hogy manapság már mindenki ezt az utat választja.
Először is, ha az épületek károsanyag kibocsátásáról beszélünk, akkor fontos tudni, hogy a hőszigeteléssel mindezt csökkenthetjük.
A falak hőszigetelése ugyanis csökkenti a hőenergia fogyasztását az épületekben, ezáltal pedig csökken a CO2 kibocsátás is.
Ugyanakkor fontos megemlíteni a belső tereket is, amikre szintén pozitív hatással van a hőszigetelés úgy, hogy csökkenti a hőingadozást. Amerikában például, a kereskedelmi épületek több, mint 40%-a annyi energiát használ el évente, mint az átlagos épületek összesen.
Ez hihetetlenül nagy mennyiségű energiafogyasztás, és e mellett csak az épületek felelősek a CO2 kibocsátás több, mint 40%-ért.

Természetesen az egyik legfontosabb és a legtöbb embert érintő előny az, hogy ezáltal csökkenthetjük a fűtési energiát. Sokkal jobban és sokkal tovább tart a meleg a lakásban, ha megfelelően szigeteljük azt, ezáltal kevésbé vagyunk rászorulva a fűtésre.
Az sem elhanyagolandó, hogy egy modern és profi hőszigetelés ugyanakkor hangszigetelés is!
Ez főleg a panelekben jelent előnyt, hiszen tudjuk mennyire zavaró a szomszéd lakásból áthallatszó zaj.
A hőszigetelés tehát egy megtérülő befeketetés, amely néhány év alatt csökkentheti az energiára fordított pénzünket, így hosszútávon mindenképp előnyünkre válik.
Ugyanakkor jó hangszigetelő is, környezetbarát, csökkenti az épületekre ható hőterheléseket és a belső terek hőingadozását is.

Az épületek hőszigetelése

$
0
0
Az 1973-as olajválság nem csak a fogyóban lévő fosszilis energiaforrásokra hívta fel a figyelmet, hanem azokra az opciókra, megoldásokra is, amelyekkel körültekintőbben, mértékletesebben lehet kezelni őket. Ekkor kapott szárnyra, ekkor került a figyelem központjába az
épületek hőszigetelése, mely a 70-es évektől kezdve központi szerepet kapott az épületek építésekor.
Fő cél az volt az épületek hőszigetelésével, hogy az eddigiekhez képes visszaesés mutatkozzon az épület energiafelhasználását illetően, emelett pedig az esztétika és a komfort kapjon nagyobb szerepet.
A kiváló ötlet hamar gyökeret vert, hisz az egyre csak növekvő energiaárak és a fosszilis energiaforrások rohamos kimerülése mellett létfontosságú megoldásnak számított.
Azóta természetesen számtalan kutatás igazolta az épületek hőszigetelésének fontosságát, az említetteken kívül fontos még megjegyezni, hogy ez a megoldás környezetbarát is egyben.
A hőszigetelés nem más, mint két különböző tér, például egy épület belső tere és az azt körülvevő kültér, között fenálló hőátadás megakadályozása egy nagy hőellenállással rendelkező szerkezettel.
Ez nem jelent mást, mint a kinti hideg beáramlásának és a benti meleg kiáramlásának megakadályozása úgy, hogy semmiképp se érje hőveszteség a fűtött épületet. Erre tökéletes eszköz a nyugalomban lévő levegő, mely remek hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik, ezért a szerkezeti rétegek közé zárt levegő kiváló hőszigetelő.
A hőszigetelést illetően mindenképp meg kell még jegyezni, hogy különbséget kell tenni hőszigetelő anyagok és olyan hőszigetelő tulajdonságokkal ellátott szerkezetek között, amelyek felépítésüket, anyagukat tekintve nem rendelkeznek kiemelkedő hőszigetelő képességgel, de a kialakításukat tekintve előnyt élveznek e téren; erre tökéletes például szolgálnak a különböző ablakszerkezetek.

Hőszigetelő tapéták télen és nyáron egyaránt

$
0
0
Mi is az a hőszigetelő tapéta? Miért előnyös és miben különbözik a tradicionális tapétáktól?
Elsősorban a hőszigetelő tapéta azok számára jelent gazdaságos és hatékony megoldást, akik tömbházban laknak és a küls szigetelés nem megoldható. Ettől függetlenül nem kell megijedni, hiszen számos módszer van arra, hogy a lakásunkban megfelelő legyen a hőmérséklet télen és nyáron egyránt.
Visszatérve arra, hogy mi is az a hőszigetelő tapéta, fontos tudni, hogy ez abban különbözik az átlagos tapétáktól, hogy mindkét oldalán egy-egy kartonlap található, középen egy speciális réteggel. A felhelyezése egyáltalán nem bonyolult, azonban ügyelni kell arra, hogy mielőtt elkezdjük felrakni, a régi tapéta alaposan legyen lekaparva! Senki sem szeret duplán dolgozni, ezért ajánlatos még a munkálatos megkezdése előtt meggyőződni arról, hogy a fal át van törölve akár egy nedves ronggyal is.
Amikre figyelni kell:
  • Meleg időben helyezd fel a tapétát
  • A szoba bármelyik falára felhelyezhető
  • A fal alaposan legyen megtisztítva, ne legyen színes máz rajta
  • Szerezz be hozzá való speciális ragasztót, ami száraz, zsír- és pormentes felületre ragad fel optimálisan
Természetesen a hőszigetelő, másnéven thermo tapéta egyaránt hatásos télen és nyáron is, hiszen télen nem engedi ki a meleg levegőt, nyáron pedig nem engedi át a meleget a lakásba. Aki ezt a szigetelési technikát választja, az jól jár a hangszigeteléssel is, mivel a thermo tapéták híresek a hangszigetelő hatásukról is.
Ez a panelekben különösen nagy előnyt jelent, hisz jól tudjuk, mennyire áthallatszanak a szomszédos zajok.
A hőszigetelő tapéta tehát egyszerű megoldás, de óvatosnak kell lenni a felhelyezésekor, mivel az, hogy a falat mennyire tisztítjuk meg, kulcsfontosságú a jó hatásért.

Hőszigetelés: mit jelent és mi a funkciója?

$
0
0
A hőszigetelés az a folyamat, amely során a hőszigetelő anyagok segítségével meggátolhatjuk a hőáramlást. A hőszigetelő anyagok bármilyen méretűek vagy alakúak lehetnek.
A hőszigetelő berendezéseknek több funkciói lehetnek:
  • Csökkenti a hőveszteséget vagy a túlzott hőnövekedést
  • Csökkenti a CO2 kibocsátását, ezáltal környezetvédelmi hatása van
  • Megelőzi vagy csökkenti a különböző felületek kondenzációját
  • Növeli a fűtési vagy hűtő rendszerek hatékonyságát
  • Csökkenti a nem kívánt zajokat, hangokat
Ahhoz, hogy megértsük, hogyan is működik a hőszigetelés, tudnunk kell, hogy általában a hő a melegebb felületről áramlik a hidegebb felé. Ez az áramlás addig történik, amíg mindkét felület egyforma hőmérsékletű lesz.
A hő három úton „terjed”: vezetés, áramlás és sugárzás. A szigetelés tehát ezt a három fogalmat csökkenti.
Hogyan működik?
Az alapkövetelmény a hőszigetelés terén egy olyan ellenálló anyag, ami meggátolja a hő útját. Ahhoz, hogy ezt elérjük, a szigetelő anyagnak csökkentenie kell a hőátadást a fenti három úton át: hővezetés, hőáramlás és hősugárzás, vagy bármelyik másik kombináció, amelyik a felsorolt hármat foglalja magába.
Hogyan válasszunk?
Mindenképp ajánlatos szakértő tanácsát kérni, hiszen senki nem szeret kétszer dolgozni. Épp ezért jobb, ha már a legelső lépéseket a szakemberrel tesszük meg. Számos olyan tényező van, amihez hozzáértés szükséges, ráadásul a szigetelőanyagok kiválasztása is több tényezőtől függ, ezért mindenképp egy előzetes konzultációra van szükség, hogy felmérjék a szigetelésre váró helységek állapotát és tulajdonságait.

Mit tehetünk a penészes falak ellen?

$
0
0
 
A penészes falat senki nem kívánja a lakásába, de ettől függetlenül sajnos elég gyakran találkozhatunk vele. Ez sosem jöhet jókor, épp ezért ajánlatos felkészülni az ilyen esetekre, hisz a penészes fal nem szép látvány, nem is egészséges, de szerencsére lehet tenni ellene.
 
A penész megjelenését több tényező is befolyásolhatja: egyrészt a túlságosan párás levegő válthatja ki a penészedést, másrészt akkor is találkozhatunk falpenésszel, ha rosszul van szigetelve a lakásunk, vagy ha nem szellőztetünk elégszer.
 
Mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?
 
-          A száraz falról kaparjuk le a festéket és javítsuk ki a sérült falrészeket
 
-          A penészes falrészek lekaparása önmagában nem megoldás; szigetelni kell megfelelő módon a falakat (például gipszkartonnal)
 
-          Vásároljunk penészgátló festéket a fal újrafestésének céljából
 
-          Mindenképp tartsuk be az ilyen festékek esetén szükséges munkavédelmi szabályokat
 
A szigetelés kulcsfontosságú a penészes falak meggátolása esetében. A szigetelésre több módszert használhatunk, a gipszkartontól kezdve a lambériáig. Az ajtók esetében nagyon hatékonynak bizonyul a parafa burkolat.
 
Ha szeretnénk elkerülni a penészes falakat, amelyek nem csak esztétikailag rontják a lakásunkat, hanem az egészségre is ártalmasak, akkor a következőkre figyeljünk oda:
ha új lakást készülünk felújítani, fordítsunk kellő figyelmet a szigetelésre; szellőztessünk rendszeresen; ne hagyjuk, hogy a pára lecsapódjona fürdőszobánkban, és lehetőleg használjunk már az elejétől fogva gombaölő és penészgátló festéket!
Ha már a legelején óvatosak vagyunk és tudatosan törekszünk a penész megelőzésére, akkor nemcsak pénzt, de időt is megtakaríthatunk a későbbiekben, hiszen számos probléma és munka alól mentjük fel magunkat a megfelelő óvintézkedésekkel.

Megtérül-e a hőszigetelés?

$
0
0
 
Nagyon gyakran erre a kérdésre keresi a legtöbb beruházó, hőszigetelésen gondolkodó háztulajdonos a választ. És ezt hamar meg is találják, ugyanis minden egyes hőszigeteléssel foglalkozó, hőszigeteléshez értő szakember gyors és világos választ ad.
ház szigetelése
Természetesen a hőszigetelés mindenképp megtérül, és ez az idő bizony nem is hosszú. Ám ahhoz, hogy pontosan kiszámítsuk, hogy mennyi időre van szükség ahhoz, hogy a hőszigetelés teljes mértékben megtérüljön, néhány szempontot, tényezőt figyelembe kell venni.
 
Előszőr is fontos szerepet kap e tekintetben az, hogy mennyibe került a hőszigetelés ára.
Értjük itt a tető, a homlokzat és a lábazat szigetelését egyaránt.
Fentiek alapján különböző típusú szigetelőanyagok szükségesek, és minden esetben meg kell határozni a megfelelő vastagságot és a szükséges segédanyagokat is, mint például a védőréteg, fólia, ragasztó, dübelek, állványzat, fémprofil típusát és mennyiségét. E mellett pedig egy másik szempont a munkadíj is.
Másik kiemelkedő tényező abban rejlik, hogy mennyi energiát vesz igénybe az épület fűtése a szigetelést megelőzően.
A hőszigetelést követően a felhasznált energia mennyisége összehasonlítható a korábbi adatokkal, a csökkenés mértékét ismerve pedig meghatározhatjuk, milyen hosszú időn belül hozza be az árát a beruházás.
Ebben bizonyos szakemberek teljeskörű segítséget nyújthatnak.
 E két fő tényező tisztázása után ismét fontos megemlíteni, hogy a hőszigetelés mindenképp megtérül, mindenképp behozza, visszaadja a beruházott összeget, és ennek köszönhetően csökkeni fog az energiára fordított összeg nagysága.
Természetesen nem csak a megtérülési időre kell nagy hangsúlyt fektetni, hanem arra is, hogy a hőszigetelésnek köszönhetően csökkenti lehet  az elpazarolt megtermelt hőt, és növelmi a ház, épület komfortját.

Fugatisztítás hatékonyan

$
0
0
Képzeljük csak el az érzést, amikor befejezünk egy nagyobb munkálatot, aminek során szépen és hatékonyan helyeztük fel a burkolatot a konyhába vagy akár a fürdőszobába. A nehezén már túlvagyunk, legalábbis ezt gondolnánk. De egy bizonyos idő elteltével rádöbbenünk, hogy a fugát is meg kellene tisztítani, mert csúnya és szürke lett. fugatisztítás
Mit lehet ilyenkor tenni?
Sokan valószínűleg elkezdik szivaccsal és különböző szerekkel súrolni, azonban ez nem jelent hosszú távú megoldást, sőt, még a fuga is megsérülhet. Meg kell tehát találni a megfelelő anyagot, amivel megtisztíthatjuk a fugát.
Ilyen például az úgynevezett Dry-Cleaning fugatisztító, amely eltávolítja a fugára lerakódott szennyeződéseket, sőt , baktériumokat is!
Hogyan használjuk?
Egy olyan vastagságú ecsetet kell használni, ami a fuga vastagságával megegyezik. Ezután vigyük fel a terméket az ecsetre, kenjük el a fugán, hagyjuk 1-2 percet állni rajta, majd vízzel és szivaccsal mossuk le a felületet. Fontos azonban, hogy előtte alaposan seperjük le és tisztítsuk meg a felületet, és csak azután használjuk a fugatisztítót.
Mitől színeződhet el a fuga?
Senki nem gondolná, hogy akár néhány felmosás után is romolhat a fuga állapota. Bár a felmosás célja a burkolat tisztán tartása, a víz amivel felmosunk egy idő után piszkos lesz, és a fugára ez bizony nagy hatással van.
Akkor ne mossunk többet fel?
Erről szó sincs. Miután megtisztítottuk a fugát, ajánlatos azt szilikonnal bevonni, hogy a felmosó víz ne koszolja be a továbbiakban. Természetesen nem csak a felmosó víz lehet a gond, hanem a konyhában lévő főzőcskézés során kicsapódó gőz, olaj, vagy egyéb szerek és ételek.

A hőveszteségről bővebben

$
0
0
Napjainkban az épületek teljeskörű hőszigetelése kiemelkedő szerepet kap. E tekintetben az ablakokak, tetőt és lábazatot érintő hőszigetelés is nagyon fontosnak bizonyul. A hőszigetelés fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy az egyre növekvő energiaárak és a fosszilis energiahordozó-készletek kimerülése olyan megoldásokat kíván, melyekkel csökkenteni lehet egy adott épület energiafelhasználását.
 
hővesztességNem is csoda, hogy a rohamosan fejlődő világunk egyre nagyobb hangsúlty fektet a hőszigetelésre annak érdekében, hogy a lehető legkisebb mértékre lehessen visszaszorítani a hőveszteséget.
Fontos tudni, hogy megfelelő hőszigetelés hiányában az épület hővesztesége sajnos igen magas lehet, mely az energiatermelésre kiadott anyagiakat illetően is megmutatkozik.
A hőveszteség nem jelent mást, mint annyit, hogy a magasabb hőmérsékletű közegből hő áramlik át az alacsonyabb hőmérsékletű közeg irányába. Az épületek hővesztesége a szigetelés meglététől, illetve állapotától függően meglehetősen eltérő lehet.
Bizonyos arányok segíteni tudnak abban, hogy megértsük, miként és mi által történik leginkább a hőveszteség.
A falakon történő hőveszteség harminc és negyven százalékot tesz ki, a tetőn történő hőveszteség húsz és harminc százalék közötti arányban mozog, az ablakokon történő hőveszteség elérheti a huszonöt százalékot is, míg a padlón vagy a földémen történő hőveszteség értékét tíz és tizenöt százalék közé tehető.
 
Ezeket tudva, fontos szerepet tulajdonítva a fent említett hőveszteségi arányoknak is, világossá válik, hogy a hőszigetelés fontos szerepet jelent egy épület szempontjából. Ilyenkor nem csak arra kell gondolni, hogy a hőszigetelésnek köszönhetően jobban meg tudjuk tartani a kívánt hőmérsékletet, hanem arra is, hogy a már megtermelt energiát, hőt ne pazaroljuk el, gondolva ezzel a pénztárcánkra is.

A nemesvakolat jelentősége

$
0
0
 
Ha nemesvakolatról beszélünk, fontos különbséget tenni a vékony rétegű és a vastag rétegű nemesvakolatok között. Ha azt gondoljuk, hogy nem számít, melyiket használjuk és hová visszük fel, akkor tévedünk. Fontos ugyanis különbséget tenni közöttük azért, mert más-más alapfelületek kialakítását igénylik.1,5mm kapart vakolat
 
Milyen egy jó minőségű vakolat?
 
  • Könnyen alakítható egyenessé és esztétikus felületté (ez a jó minőségű vakolatoknál alap!)
  • Hosszú ideig megőrzi a színét (vannak ugyanis olyan gyengébb vakolatok, melyek pár hónap alatt már elvesztik az eredeti színüket)
  • Tartós és időtálló (tehát a töltőanyag és a műgyanta mennyisége megfelelő arányokban kell megmutatkozzon a vakolatban)
  • Vízálló és páraáteresztő (a penészedés elkerülése végett)

 
Tehát ha a házunkhoz szeretnénk egy jó minőségű vakolatot vásárolni, egy olyat, ami nemcsak mutatós, de hatékony és időtálló is, akkor sajnos fel kell készülnünk arra, hogy nem mindig a legolcsóbbat kell megvennünk. Jobban megéri több pénzt fordítani rá az elején, mintsem később, rövid időn belül újravakolni.
 
2mm görülőszemcsés vakolatAmikor felhelyezzük a vakolatot, ajánlott megfogadni néhány szakmai tanácsot:
 
Ami az időjárást illeti, ne vakoljunk szélsőséges időjárási feltételekben (eső, fagy, tűző nap stb), mert arra ébredhetünk, hogy a vakolat megreped, és nem mutat szépen. Továbbá a megfelelő szerszám beszerzése is fontos, hiszen ha el akarjuk kerülni például a későbbi penészedést, akkor ajánlott rozsdamentes szerszámmal felhordani a vakolatot.
 
Egy tipp azoknak, akik még nem jártasak a témában: ha elfogy egy bizonyos színű vakolat, és utánrendelést tervezünk, akkor mindenképp ajánlatos ugyanarról a helyről beszerezni a további készletet, megadva a vödör oldalán feltüntettet gyártási időt és kódot hogy elkerüljük a színbéli apróbb különbségeket.

A hőszigetelő anyagok pozitív jellegzetességei

$
0
0
A hőszigetelés már több mint harminc, negyven éve kap központi szerepet az épületek építését illetően. Számtalan előnnyel rendelkezik, amelyek közül talán a legkiválóbb, hogy a hőszigetelésnek köszönhetően bizonyítottan csökkenteni lehet az adott ház, épület energiefelhasználását, növelni annak esztétikai jellegét és komfortját is egyben, mindezt úgy, hogy csak kevés anyagi beruházással kell számolni.

Ezen előnyök mellett fontos azt is kiemelni, hogy a hőszigetelés nem csak egyben, egész fogalomként garantál pozitívumokat, de a külön-külön is, hála a hőszigetelő anyagoknak.
Ha a hőszigetelés mellett gondolkodunk, akkor csakis a megfelelő szigetelés mellett kell dönteni, és e tekinteben több tényezőt is szem előtt kell tartani, hogy csakis a lehető legjobb energia-megtakarítást érjük el, és mindez a hőszigetelő anyagokon múlik.
E téren figyelmbe kell venni a páradiffúziós ellenállással rendelkezőket. Itt fontos megjegyezzni, hogy minél kisebb az ellenállás, azaz minél nagyobb egy anyag páraáteresztő képessége, annál jobb.
Abban az esetben, ha szigetelés nem engedi át a párát, az épületen belül a páratartalom megnő, ekkor pedig már kisebb hőhidak kialakulásakor is lecsapódik a nedvesség a hidegebb felületeken.
Nem szabad megfeledkezni a vízvezető képességről sem.
A szigetelőanyag vízfelvevő képességének a lehető legkisebbnek kell lennie, ugyanis a nedvesség magában az anyagban a falakban, sőt még a padlóban is komoly szerkezeti károkat okozhat. Természetesen ha már a vízfelvevő képességről esett szó, akkor a tűzállóságot is ki kell emelni.
Nagyon fontos tényező, hogy a szigetelőanyag mindenképp tűzálló legyen, ellenkező esetben beépítése komoly tűzbiztonsági kockázatot jelenthet.
Szerencsére a modern szigetelőanyagok többsége önoltó, ami annyit jelent, hogy ha nincs kitéve folyamatos nyílt lángnak, akkor magától nem ég. Végső sorbon pedig hangsúlyt kell fektetni az egészségbarát jellegre is.
Számos olyan szigetelőanyag van, amely hosszú távon káros lehet az az épületben élő emberek egészségére, ezért fontos mihamarabb tudni, hogy pontosan milyen anyagokat kell beszerezni ennek kivédése érdekében.

Hasznos tippek a lakásfelújításhoz

$
0
0
 
Egy lakásfelújítás nagyon sok munkával jár, ezért sokan nem is mernek belevágni, csak akkor, amikor már mindenképp szükséges a renoválás. Számos negatív tapasztalat adódhat olyan okokból kifolyólag, amikre nem fordítottunk elég figyelmet vagy pénzt.
festés felújítás
Épp ezért fontos tisztában lenni néhány dologgal már azelőtt, hogy elindulnánk megvenni a festéket, szigetelőt, vagy egyéb kelléket.
Ha nem szeretnénk azt elérni, hogy a felújítást követő rövid időn belül úgy érezzük, hogy a sok munka és erőfeszítés hiábavaló volt, akkor íme néhány hasznos tipp azok számára, akik lakásfelújítást terveznek.
 
1.      Nem éri meg mindenen spórolni – sajnos egy nagyobb mennyiségű festék megvásárlása nem mindenki számára egyszerű, ezért hajlamosak vagyunk arra, hogy a legolcsóbb terméket válasszuk. Azonban egy minőségi festéket meg kell fizetni.
Drágább ugyan, de tudnunk kell, hogy sokkal tovább megtartja a tulajdonságait, és nem is fakul ki a színe olyan hamar, mint egy rosszabb minőségű festéknek. Ezért nem kell attól tartanunk, hogy a felújítást követő pár hónapban már nem fog látszani semmi a munkánkból.
 
2.      Ne csak egyfajta festéket használjunk minden felületre – tudnunk kell ugyanis, hogy mindennek megvan a maga módja.
Ha tehát műanyagot, homlokzatot, esetleg ablakpárkányt készülünk lefesteni, ne egy festékkel tegyük azt, hisz mindegyiknek más és más a tulajdonsága.
Egy műanyagfestés nem biztos, hogy sikeres lesz olyan festékkel, amelyet nem erre a célra szántak. Célszerű erről egy listát írni: milyen lakásrészeket tervezünk lefesteni, és milyen festéket ajánlanak mindegyikhez.
 
3.      A szigetelés – nagyon fontos a megfelelő szigetelés, ugyanis nemcsak növeli a fűtési rendszerünk hatékonyságát, de ugyanakkor a legtöbb hőszigetelő egyben hangszigetelő tulajdonsággal is bír, tehát a külső, nem kívánt zajokat is csökkenti. polisztirol szigetelés
Ráadásul a szigetelés nagyon fontos a penészes falak megelőzésének érdekében!
Ezért ne sajnáljuk a pénzt és az energiát, ha a szigetelésre kerül sor, ugyanis egyszerre több gondot is megelőzhetünk vele.
 
4.      Nem kell mindent gyökeresen felújítani – ha például egy kisebb falrész sérült meg, akkor elég azt glettelni, majd lefesteni.
Nem szükséges egy apró hiba miatt az egész falat újrafesteni vagy újraglettelni.
Mivel előfordul, hogy néha túl sok festéket veszünk, a maradékot mindenképp tegyük félre, hiszen ilyen alkalmakkor tökéletes hasznát vesszük, még ha csak egy falrészt is kell kijavítani.
 
5.      Ne siessünk! Ez nagyon fontos, hiszen hajlamosak vagyunk arra, hogy minél hamarabb túllegyünk a munkálatokon, kitakarítsuk a lakást és élvezhessük az új stílust. Azonban senki sem szeret kétszer dolgozni. Épp ezért ajánlatos elegendő időt áldozni minden munkára, hogy az hosszú ideig tartson és ne kelljen egyhamar ismét renoválnunk.
 
Ha a fenti tippeket betartjuk, könnyen és hatékonyan tudjuk felújítani lakásunkat oly mértékben, hogy az eredmény hosszan tartó és kielégítő legyen.

A hőszigetelő rendszerek alapvető hozzávalói, alkotóelemei

$
0
0
Kétségtelen, hogy a hőszigetelés kimagasló szerepet kap egy épület, ház építésekor. Manapság már nem is lehet olyan házzal, épülettel találkozni, ahol kimaradni ez az esszenciális lépés.
Az elmúlt negyven évben egyre fokozotosabban terjedt el a hőszigetelés és egyre több tudományos kutatás igazolta, hogy a hőszigetelés kihagyhatatlan és kiemelkedő szereppel bír, így egyre többen döntenek egyhangúan a hőszigetelés mellett.
kőzetgyapot hőszigetelés
A hőszigetelés egyik legfontosabb oka, hogy minél kevesebb anyagi ráfordítással lehessen emelni az adott ház, épület komfortfokozatét és esztétikai igényességét is egyaránt, illetve, hogy csökkenteni lehessen a ház, épület energiafelhasználását.
A hőszigelést illetően fontos tudni, hogy pontosan milyen tartozékokkal is kell számolni a hőszigetelő rendszert tekintve.
A hőszigetelő rendszer magába foglalja az épületek homlokzatának és lábazatának szigeteléséhez szükséges tartozékokat. A hőszigetelő rendszerek alkalmazhatóak új épületek szigetelésénél, illetve utólagos szigeteléshez is.

Mindenképp alapvető alkotóeleme a hőszigelelő rendszernek a különféle ragasztók, mint például a polisztirol és kőzetgyapot ragasztó, a lábazati lapok, az indítósín, a homlokzati polisztirol hablemez és a szigeteléstartó dübelek is.
Nem szabad megfeledkezni a vakolaterősítő üvegszövetről, a hálós élvédőről, a díszvakolat alapozóról, és a homlokzati díszvakolatról sem.
A hőszigetelő rendszerekben a falak szigeteléséhez legtöbb esetben, legelterjedtebb megoldásként polisztirol vagy kőzetgyapot hőszigetelő lapokat érdemes alkalmazni.
Fontos tudni, hogy ezeket ajánlatos a falak külső részére rögzíteni, mivel a belső oldali hőszigetelés bizonyos esetekben hőhidak kialakulásához vezethet, melynek sajnos sok esetben a nem kívánatos penészesedés az eredménye.
A lábazati szigeteléshez a minimális vízfelvevő képességű és nagy nyomószilárdságú XPS lapokat érdemes használni.

A hőszigetelés fontossága a hőveszteség elkerülése végett

$
0
0
A modern épületi megoldásokat illetően kimagasló szerepet tulajdonítanak a hőszigetelésnek is. Manapság már nem látni olyan frissen épített épületet, amely ne rendelkezne egy teljeskörű, megbízható és jó minőségű hőszigeteléssel.
hőszigetelés vékonyvakolattal
A hőszigetelés teljes mértékben érthető és nagyon is ajánlott megoldás, amellyel a hőveszteséget minimálisra lehet csökkenteni.
Ennek fő oka, hogy a már megtermelt hőt mindenképp meg kell tartani a kívánt hőmérsékletet illetően, illetve azt nem szabad elpazarolni egz a minimális vagy semmilyen mértékben sem meglévő hőszigetelésnek köszönhetően, gondolva ezzel az anyagi kiadásokra is.
A hőszigetelést számos megoldással el lehet érni, ám ilyenkor fontos tudni, hogy pontosan mire is kell figyelni. Számtalan ok befolyásolhatja, hogy egy adott épület milyen hőveszteséggel is rendelkezik.
Például ha egy épület nagy üvegfelületekkel rendelkezik, a nyílászárók szigetelése pedig nem megfelelő, akkor az ablakokon, illetve azajtókon keresztül távozó hő az összes hőveszteség negyven, sőt akár ötven százalékát is kiteheti, és ezt tulajdonosként mindenképp el kell kerülni.
Más szempontokra is nagy figyelmet kell fordítani. A hőszigetelés során az egyik leggyakrabban fellépő gond a hőhidak kialakulásában rejlik, melyet neveznek még többdimenziós hőáramlásnak is. Hőhíd kialakulásával általában akkor kell számolni, ha az épület geometriája nem megfelelő, ha különböző tulajdonságú építőanyagok kerülnek egymás mellé, ha a szigetelés illesztései hibásak, illetve a nyílászárók szigetelése nem megfelelő.
Abban az esetben, ha az épület külső felületének egyes pontjain az összesített, eredő hőátbocsájtási tényező kisebb, és azokon a pontokon a belső felület hőmérséklete eléri a harmatponti hőmérsékletet, akkor bizonyos páratartalom felett lecsapódik a nedvesség, ez pedig több komoly probléma okozója is lehet.
Annak érdekében, hogy nem kívánt nedvesség ne hatoljon be a szerkezetbe, a belső felületet párazáró vagy vízzáró burkolattal, réteggel lehet ellátni, ezzel a veszteséget és a rongálódást csökkenteni lehet, másrészt pedig fokozni a külső hőszigetelést is .


A poliuretán, mint hőszigetelő anyag

$
0
0
Az energiatermelést tekintve egyre nagyobb hangsúly esik a takarékos megoldásokra, azokra az opciókra, amelyeknek köszönhetően a már megtermelt energiát a lehető legjobban fel lehet használni. Ez teljesen érthető, ugyanis az egyre  inkábbnövekedő energiaárak, illetvea földünk fosszilis energiahordozó-készletének kimerülése miatt a lehető legkiemelkedőbb megoldásokkal kell előállni az energiatermelést illetően.
poliuretán
Körülbelül 40 éve derült fény minderre, és nagyjából ekkor kezdett teret nyerni a hőszigetelés, mint az energiakérdés egyik legfontosabb megoldási eleme.
E tekintetben az volt a cél, hogy minél kisebb anyagi beruházással emelkedjen az épület komfortfokozata, és egyben csökkenjen az épület energiafelhasználása is. Hamarosan teret nyertek a különféle hőszigetelő anyagok is, többek között a poliuretánok is, melyek kiemelkedő hőszigetelő anyagoknak bizonyultak, és e cikkünkben ezekre szeretnénk rávilágítani.

A poliuretán hab, melyet neveznek még PUR vagy PU habnak is) di- és poliizocianát illetve di- és poliol egységek poliaddíciójával, azaz kopolimerizációjával, keletkező műanyag gyűjtőneve.
Az egységeket karbamát kötések, más néven uretán kötések kapcsolják össze. Összetételük, tulajdonságaik és felhasználásuk igen változatos és szerteágazó, így nem is csoda, hogy nem csak a hőszigetelést illetően állja meg a helyét, de más területeken is.

A polieretánt két fő csoportba lehet osztani felhasználásukat és keménységüket, rugalmasságukat tekintve. Első csoportba tartoznak a rugalmas habok, melyek elsősorban a ruha, az autó és a bútoripar elgendethetetlen elemei a  textilek, a kárpitok és a bélések készítését tekintve.
Ebbe a csoportba tartoznak például a műbőrök is. E a haboknak a diizocianát komponense a toluilén-diizocianát (TDI). A másik fő csoportba tartoznak a hőszigetelést érintő kemény habok is.
A kemény polimereket szerkezeti anyagként használják az elektronikai-, az autó-, a bútor- és az építőiparban.
Ezekből készülnek például a hő- és hangszigetelő anyagok, a műszerfalak borításai, de könnyűszerkezetes házak belső dekoratív burkolatelemei is.
A poliuretánok egy másik csoportosítási lehetősége a térszerkezet alapján történő csoportosítás, ily módon megkülönböztetünk térhálós és egyenes láncú polimereket. A hőérzékenység alapján pedig hőre lágyuló vagy termoplasztikus (TPU), hőre keményedő (TSPU) és passzív tűzvédelmi poliuretánokról (PFPPU) beszélhetünk. Amint azt említettük, felhasználási területük igen szerteágazó, így fel lehet őket használni autókarosszéria, ágybetétek, műbőrök, ragasztók, szigetelő habok, és hőre lágyuló műanyagok előállításához is.

A szilikon felhasználási területei

$
0
0
Jól tudjuk, hogy a szilikon számos területen felhasználható, hiszen kitűnő tuljadonságainak köszönhetően a szélsőséges időjárásnak nagyon jól ellenáll és elősegíti munkánk tartósságának megőrzését. Ha szigetelésről esik szó, a szilikont nem hagyhatjuk ki, ha fugázásról vagy annak tisztításáról beszélünk, ugyancsak fontos a szilikon.
Silicon vakolat
Ha homlokzati vakolat terén keressük a legjobbat, akkor is mindenképp olyat válasszunk, amelyik szilikont is tartalmaz.
Egy minőségi szilikonos vakolat hosszú ideig tartós, nem repedezik be és a színét is megőrzi.
Ilyen például a King Stone lábazati vakolat, mely egyaránt alkalmazható külső és belső felületre is, és megvédi a falakat a szennyeződésektől, a kosztól vagy a repedezéstől.
A szilikontartalmának köszönhetően nagyon elterjedt és hatásos termék az építészetben. De lássuk, hogy milyen más területeken teljesít még hatékonyan ez a néhány évtizede elterjedt anyag.
Nyomás- és hőálló kenőanyagként is gyakran használják, csaptelepek vagy szelepek tisztítására, ugyanakkor a gumibetétek rugalmasságát is elősegítik a szilikonnal.
Mi több, háztartási célokra is beszerezhető. Értsünk ez alatt olyan tevékenységeket, mint például a tűzhelyre égett ételmaradékok könnyű letakarítása szilikon segítségével, vagy meggátolhatjuk a különböző háztartási berendezések ajtótömítésének letapadását. Szilikont használhatunk még a táskák vagy cipők fényesítésére is.Quarctex lábazati vakolat
Nehézgépek és szivattyúk belső szerkezetének működését is befolyásolhatjuk a szilikonnal. Ezért például a gyárakban lévő gépek megfelelő teljesítménye megnövelhető ezen anyag segítségével.
Autónk ápolására, pontosabban a gumik és alkatrészek hatékonyságára is ajánlott a szilikon használata. Gumicsere esetén ezzel az anyaggal megtisztíthatjuk a szennyeződéstől az alkatrészeket, valamint már mindenki jól tudja, hogy a műszerfalakat is szilikonnal tisztítják meg.
Ez az anyag forradalmi tulajdonságokkal rendelkezik, épp ezért olyan területeken is felhasználják, mint például a cukrászipar (különböző formák készítésére), képzőművészet (pl a régi tárgyak alakjának megörökítésére), vagy az egészségügy (mivel ártalmatlan az emberi szervezetre). Végül pedig ne feledkezzünk meg az építőiparban játszott fontos szerepeiről sem!

Vízhatlan cserepek

$
0
0
A téglák vagy cserepek esetén nagyon fontos tisztában lenni a ténnyel, hogy az olyan környezeti hatások, mint például a vízzel való érintkezés, rongálja a cserepek minőségét, ezáltal pedig a hatékonyságukat is. Hosszú távon ez problémákkal és kellemetlenségekkel járhat.

Nem kell azonban elkeseredni, hiszen megvan a megoldás arra, hogy meggátoljuk a nedvesség okozta károkat. A szilikonos impregnálószerek hatékonyak erre a célra. Nemcsak a víznek vagy párának ellenállnak, hanem az épület hőveszteségét is meggátolják.
Először is tisztázzuk, mit lenet a vízhatlan fogalom: téglák és cserepek eseetében nagyon fontos, hogy a víz ne menjen át rajtuk. A vízhatlan cserép tehát olyan, amire nem hat a víz, ezáltal pedig nem is károsítja az összetételét.
tetőcserép impregnálás
Az olyan anyagok esetében, mint a cserepek vagy téglák, a szilikonos impregnálás úgy lesz hatékony, hogy vízállóvá teszi az anyagot és megvédi az erróziótól. Nemcsak felületi megoldást nyújt a szilikon, mivel ez behatol a cserepek pórusaiba is, és ott egy szilikonhálót képez.
Miért impregnáljuk a cserepeket?
- Megakadályozza az eróziót
- Csökkenti a kosz és moha növekedését
- A téglák esetén is ugyanilyen hatékony
Tudtad-e?
A virágcserepek esetén is ugyanolyan fontos a cserepek tisztítása, ugyanis ezek is hajlamosak az erózióra, hiszen az öntözővíz sótartalma kihat a cserép összetételére. Ugyancsak szilikonnal érhetjük el azt, hogy kedvenc virágcserepünk hosszú életű és ép legyen.
Egy ápolt cseréppel a növény egészségét is biztosítjuk, hiszen a gyökér légzése így akadálytalan.
Impregnálni szórással vagy mártással is lehet úgy a cserepek, mint a téglák esetében is, ráadásul ez az egész folyamat pusztán percek kérdése.
A bemerítés átlagosan 2 és 5 perc közötti időt vesz igénybe.
Fontos, hogy az impregnálószer mindkét esetben megfelelő mélységig hatoljon, a garantált hatás érdekében ugyanis a szilikonnal a pórusokig kell elérnie, hogy képezni tudja a szükséges szilikonhálót. A vízhatlan cserepek vagy téglák hosszú távon biztosítják a hatékonyságot és megfelelő teljesítményt.

Az XPS, azaz az extrudált polisztirol hab

$
0
0
A nagyon is növekedő energiaárak és a Föld fosszilis tüzelőanyagok tartalékainak kimerülése miatt kimagasló szerepet kap az épületek hőszigetelése, és szinte minden egyes modernebb ház hőszigetelve van.
Ennek fontos szerepet az is igazolja, hogy egyes európai uniós irányelvekben szereplő útmutatások, valamint az új építésű házakra vonatkozó hazai jogszabályi előírások is a hőszigetelés kulcsfontosságát említik..
XPS szigetelés
A ház hőszigetelésével nagy mértékben hozzájárulhatunk környezetünk szennyezésének csökkentéséhez. Természetesen a hőszigetelést illetően fontos szerepet játszanak a hőszigetelő anyagok is. A gyártók sokféle anyaggal kísérletezve rájöttek, hogy a hagyományos anyagok esetében a levegőnél jobb hőszigetelés nincs.
A kérdés hogyan lehet „becsomagolni” vele az épületet, azaz hogyan lehet bezárni valamibe a levegőt úgy, hogy a gyártási költségek minimálisak legyenek. Számtalan hőszigetelő anyag létezik, és talán az egyik legjobb, legelterjedtebb az XPS, azaz az extrudált polisztirol hab.
Az XPS nem más, mint az extrudáló-habosító eljárással készült kemény zártcellás anyagszerkezetű polisztirolhab.

Kültéri feliratok, díszlécek ideális alapanyagaként szolgál. Hazánkban általában 60 * 125 cm táblaméretben, 2-10 cm vastagságban kapható. Az EPS-el, az expandált polisztirol hablemez,  ellentétben tömböt nem lehet gyártani XPS extrudált polisztirol keményhabból, csakis táblát.
Könnyedén ragasztható oldószermentes, diszperziós vagy epoxibázisú ragasztóval is. Oldószermentes festékkel is egyszerűen festhető. Kémiai összetétele megegyezik a másik fajtáéval, de más eljárással készül. Szerkezete homogénebb, kisebb légzárványokat tartalmaz. Az extrudálással előállított habok nedvességfelvevő képessége csekély, sokkal kedvezőbb mechanikai tulajdonságokkal bír, mint a tömbben formázott polisztirolhabok, mint például az EPS hab.
Az extrudált polisztirolhab hőszigetelő anyagok habosító adalékot nem tartalmazó granulátumból készülnek speciális gyártástechnológiával, széles résű extruderen.
A lemezek felülete benyomódásra kevésbé érzékeny, mint az EPS. Ellenállóképességét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy mehezen éghető, fagyálló, korhadásmentes, és ellenáll a természetben előforduló normál savaknak, lúgoknak és sóoldatoknak is egyaránt.
A  szerves oldószerek, lágyítók, erős savak, klórozott szénhidrogének  viszont megtámadják és károsak rá nézve. A magas hőmérséklettől és az UV sugárzástól fokozottan ajánlatos védeni.

A szilikon sokoldalúsága

$
0
0
A szilikon nem annyira rég, az 1940-es években kezdett elterjedni, eleinte az államokban, majd néhány év alatt az egész világon közkedvelt anyag lett. Nemcsak az építészetben használatos, hanem az elektronikában és a gyógyászatban is egyaránt. Nézzük azonban a számunkra érdekes és fontos tulajdonságait és felhasználásait.
Az építészetben, lakberendezésben, lakásfelújításban és hasonló területeken nélkülözhetetlen a szilikon valamilyen formában való felhasználása.
Egyik legkiemelkedőbb tulajdonsága, hogy a szélsőséges hőmérséklettel szemben nagyon jól ellenáll, tehát legyen szó kegyetlen minusz fokokról, vagy egy forró nyári délutánról, a szilikon tulajdonsága nem igazán változik, legalábbis nem oly mértékben, hogy negatívan érintsen bennünket.
szilicon vakolat
Miért jó a szilikon?
- jól bírja a kompressziót
-  fény és nedvességálló anyag
- víztaszító és tapadásgátló hatással bír
- alkalmas elektromos szigetelésre vagy tömítésre

Ha például hatékonyan szeretnénk az ajtónkat vagy ablakunkat szigetelni, mindenképp használjunk szilikon tömítő profilokat, ugyanis ezek nemcsak az időjárás ellen védik a lakásunkat, hanem a külső tényezőket is hatásosan gátolják: zajok, por, stb.
Az ilyen profilok használatával a következő előnyökben részesülünk: minőségi hőszigetelő hatás, kiváló UV ellenálló képesség, hosszú távú rugalmasság és számos más pozitív tulajdonság.
Tekasil szilikonos tömítőA szilikon felhasználható még a fugatisztítás során is: nem elég, hogy megtisztítottuk a fugát a szennyeződésektől. Annak érdekében, hogy a későbbiekben se rakódjon le szennyeződés a szép, tiszta fugára, ajánlatos szilikonnal bevonni.
Így garantált a hosszú távú siker és a fugák épsége.
Ha pedig egy hatékony homlokzati vakolatot szeretnénk használni, akkor mindenképp olyat keressünk, amelyik szilikont is tartalmaz.
Ez számos téren jelent előnyt, hiszen a szilikon bevonat hozzásegíti a falak épségét: meggátolja a repedezést és a színek tartósságában is fontos szerepet játszik. Az sem elhanyagolandó tulajdonság, hogy a szilikonos vakolat környezetbarát!
Végső sorban elmondhatjuk, hogy a szilikon elterjedése nem véletlenül lett ilyen gyors és közkedvelt, hiszen számos területen már kételyes a hosszú távú és hatékony eredmény a segítsége nélkül.
Ez egy olyan forradalmi anyag, mely számos ágazatban könnyíti meg a sikerhez és tartóssághoz vezető utat.

Viewing all 238 articles
Browse latest View live